A
A
C

„Do wiedzy przez … żołądek?”

„Do wiedzy przez … żołądek?”

W dniach 25-28.06.2019 grupa 12 uczniów z klasy gastronomicznej i hotelarskiej PZNR10 SME przebywała w Krakowie na Naukowych Warsztatach Letnich w ramach projektu unijnego „Małopolska Chmura Edukacyjna”.

Wakacje i nauka? Tak, ale jaka!

Wszystko zaczęło się w niedzielę oraz w poniedziałek na Uniwersytecie Rolniczym własnoręczną produkcją lodów. Były pyszne, a przede wszystkim zimneJ, z równoczesną analizą barwy, oznaczeniem barwników w produktach spożywczych, badaniem zawartości konserwantów i przeciwutleniaczy w artykułach jedzonych na co dzień.

Potem było gotowanie makaronu w Hotelu Forum. Makaron trzeba było zrobić tradycyjnie z 12 jaj, z jarzynami, hiszpańską kiełbaską, włoskimi pomidorami, przyprawami z różnych stron świata, pod fachowym okiem Szefa Kuchni – pana Bartka.

Kolejny dzień to show w wykonaniu niesamowitego i szalonego Chemika. Zaczął swoje zajęcia produkcji mydła od pięknego opisu smrodu z „Pachnidła”, prowadził nas przez przedsionki piekła z jego temperaturą 444,60C, znikającymi 100zł Kasi, dygresjami o terrorystach i arszeniku, a skończył na wniosku „Chemia to potęga” (obok matematyki oczywiście).

Była też wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha z opowieścią o ceremoniale parzenia herbaty i nauką jedzenia pałeczkami, zajęcia na UR rozróżniające wagę, ciężar i masę, badające skład konserwantów w sokach oraz wyjazd do starej osady młynarskiej Boroniówka, gdzie młodzież własnoręcznie robiła pierogi.

Basen był dla ciała i ochłody, obwarzanki dla smaku i tradycji, Rynek i Stare Miasto dla nostalgii i oka.

I kolejno oznaczanie zawartości kofeiny w kawie na warsztatach uczelnianych, technologia produkcji soków, nektarów, przygotowanie deserów w Hotelu Forum, konkurs z bogatymi nagrodami na najbardziej aktywnego uczestnika projektu.

A wszystko w skwarze i żarze lejącym się z nieba, atmosferze starego Krakowa, w oparach sesji studenckiej i wieczornych opowieściach.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 20 sierpnia 2019 23:20