A
A
C

Matematyka dla maturzystów – metody, pomyłki, rachunek

Matematyka dla maturzystów – metody, pomyłki, rachunek

26 listopada naszą szkolę odwiedził pan Szymon Wąsowicz, matematyk z ATH w Bielsku Białej, który poprowadził wykład dla klas maturalnych. Przed zajęciami poproszono nas, aby co nieco się przygotować, odwiedzić stronę profesora i zaznajomić się trochę z tematem. Nie było to trudne zadanie, gdyż rzecz dotyczyła matury próbnej z Operonu. Dodam tylko, ze na blogu profesora można  poznać wszelkie tajniki i ciekawostki matematyczne (w końcu to królowa nauk, a królowa jest tylko jedna -cóż byśmy bez niej zrobili :)).

Sam wykład obejmował tematycznie zadania z próbnej matury. Wykładowcy udało się omówić wszystkie zadania zamknięte jak i kilka otwartych. Dla nas maturzystów nie były one proste, ale dla prowadzącego nie stanowiły żadnego problemu. Niestety brakło czasu na rozwiązanie wszystkich zadań, mimo to profesor bardzo dokładnie omawiał pułapki matematyczne                            i odpowiadał na nasze pytania. Tu uwaga: nawet wykładowca uniwersytetu, może się pomylić w rachunkach (podobno to słabość matematyczna nie tylko uczniów:)). Sztuką jest umieć przyznać się do błędu i go skorygować, co oczywiście profesor zrobił.

Ten wykład to była bardzo dobra rzecz dla nas maturzystów, ponieważ prowadziła go osoba, która na co dzień ma kontakt ze studentami, mówi  innym językiem matematycznym, inaczej podchodzi do zadań. Myślę, że każdy  z nas zobaczył nowe możliwości rozwiązań i przekonał się, jak łatwo można popełnić błędy w obliczeniach.

Dominik Fąferko IVHC.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 4 grudnia 2018 20:21