A
A
C

Do odważnych stół należy

Do odważnych stół należy

Spotkanie z kucharzem Szymonem Łukasikiem – absolwentem Kopernika.

W ostatnich dniach młodzież z klas gastronomicznych miała okazję spotkać się z profesjonalnym kucharzem- Szymonem Łukasikiem. Gość opowiadał nie tylko o swoich kulinarnych zainteresowaniach, ale wskazywał jak doskonalić zawodowe umiejętności.

Profesja kucharza jest coraz bardziej szanowaną, gotowanie staje się coraz bardziej sztuką, a nie tylko rzemiosłem. Wzrasta prestiż zawodu. Najpierw wiedza, potem praktyka. Szymon rozpoczął swoją drogę do zawodu, od nauki w Powiatowym Zespole nr 10. Pracował w restauracji Tarniówka, w Hotelu Dąbrowski, a obecnie znalazł zatrudnienie w Food & Bal, znajdującej się w galerii Libero Katowice, restauracji Arkadiusza Milika. Nasz Gość podkreślał, że warto brać udział w projektach międzynarodowych dla młodych adeptów sztuki kulinarnej, jak na przykład Gotuj po hiszpańsku. Pozwalają one na poznanie kuchni innych krajów, doskonalenie swoich umiejętności.

Jakie umiejętności reprezentuje Szymon Łukasik mieliśmy okazję się przekonać, gdy z młodzieżą – pod opieką pani Moniki Kasperczyk – gotował wyszukane dania. Przygotowano:

– Podwędzanego tatara z łososia z dodatkiem awokado, z pianką z jabłek i żelem z buraków czerwonych

– Łososia sous – vide z dodatkiem pure z selera, brokuła i szpinaku

– Kaczkę z pure z batatów, mini marchewkami i pudrem z jodły

– Mini szarlotkę z bezą, sosem, mango i świeżą miętą.

Szymonowi dziękujemy za wspólne gotowanie oraz dzielenie się z nami swoim kucharskim doświadczeniem. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy.

Do tworzenia takich specjałów potrzebna jest pasja i wiedza. Jeżeli macie tę pierwszą, drugą możecie znaleźć w Koperniku.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 14 marca 2019 09:36