A
A
C

Portrety

ZAWÓD NA MIARĘ KOPERNIKA – Rozmowa z Kacprem Zielińskim

Rozmowa z Kacprem Zielińskim,

uczniem kl.III Zasadniczej Szkoły Zawodowej (rok. szk. 2016/2017)

przy PZ Nr 10 SME im. M. Kopernika w Kętach,

uczącym się   w zawodzie – krawiec.

 

1.   Jakie były początki twojej przygody z krawiectwem?

Wiadomo, nikt na świat wyuczony nie przychodzi 😉 Początki opierały się raczej na poszewkach, firanach, wszystkim co wymagało prostych szwów. W późniejszym etapie, w wieku około 12-13 lat zaczynałem tworzyć proste elementy garderoby – bluzki, spódnice, spodnie, itp.

2. Który z dotychczasowych sukcesów jest dla Ciebie największym wyróżnieniem?

Największym  sukcesm jaki osiągnąłem była marynarka dwurzędowa w kratę księcia Walii (prince de galles). Trudność polegała na odpowiednim skrojeniu i spasowaniu poszczególnych elementów marynarki oraz jej formowaniu, po to, aby nabrała ona sznytu. Udało się 🙂 … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Barbara Czarnik – „Krwiodawstwo i praca to jedno…”

Rozmowa z panią Barbarą Czarnik,

nauczycielką matematyki, informatyki,

prezesem Szkolnego Klubu HDK

w PZ Nr 10 SME im. M. Kopernika w Kętach

… Najpierw miało być śpiewanie, potem praca w przedszkolu, w końcu matematyka, informatyka i szkoła średnia J Nie wierzę w przypadki. Dziś wiem, że to był bardzo dobry wybór.

Od dziecka działałam w harcerstwie, podejmowałam wiele inicjatyw społecznych, więc jak już „zadomowiłam” się w moim technikum zaczęłam szukać dodatkowych możliwości do działania w szkole. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Podwójna moc braci Dobosz z „Kopernika”

W sobotę 19.11.2016 r. w Kętach odbył się turniej podnoszenia ciężarów o Puchar Burmistrza Gminy Kęty połączony z XXI memoriałem im. Franciszka Miki. To właśnie wtedy Mirosław Dobosz oraz Ireneusz Dobosz wywalczyli miejsca na podium. Irek zdobył Puchar, zajmując I miejsce, a Mirek ukończył turniej zdobywając miejsce III. To tylko niektóre z ich osiągnięć…

Mirek i Irek Dobosz to dwaj bracia bliźniacy z Bulowic, którzy 1 września rozpoczęli naukę w Powiatowym Zespole Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Ci dwaj 16-latkowie odnoszą sukcesy w podnoszeniu ciężarów dzięki swojej ciężkiej pracy oraz determinacji. Pomimo licznych zajęć szkolnych i domowych potrafią znaleźć czas na realizację swojej pasji.

Kiedy zaczęła się wasza przygoda z podnoszeniem ciężarów?

Mirek : Nasza przygoda z podnoszeniem ciężarów zaczęła się końcem października 2014r, czyli „podnosimy” już 2 lata.

Jak często trenujecie i jak przygotowujecie się do zawodów?

Irek : Treningi mamy 3 razy w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek od godz. 17.00-19.00. Dzięki treningom mamy możliwość pobijania swoich rekordów życiowych i osiągania dobrych wyników na zawodach. Dzień przed zawodami najlepiej jest sobie odpocząć, aby ciało mogło się zregenerować. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Z medalem na szyi zamiast biżuterii…

Wywiad z Wandą Kanią, kobietą aktywną zawodowo, której pasją stało się bieganie. Wychowawczyni młodzieży, nauczycielka języka niemieckiego w PZNr10SME im. Mikołaja Kopernika w Kętach, kobieta przedsiębiorcza…

Skąd w ogóle wzięło się bieganie w Pani życiu? Dlaczego bieganie?

Ruch mam w genach. Zawsze byłam aktywna. Próbowałam wszystkiego po trochu: narty, pływanie, taniec, tenis, fitnes, rower. W każdej z tych „dyscyplin” byłam jednak od czegoś lub kogoś uzależniona (od partnera, sali, sprzętu). Bardzo cenię sobie w życiu niezależność i właśnie biegając mam poczucie wolności. Biegam, kiedy chcę i ile chcę bez żadnych ograniczeń.

Jak Pani znajduje czas na treningi? Ile kilometrów tygodniowo Pani pokonuje?

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

„Chcę pójść w ślady Mai Włoszczowskiej…” – Magdalena Zielińska

Magdalena Zielińska

…jest uczennicą III klasy Technikum Hotelarskiego w Powiatowym Zespole nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Od siedmiu lat trenuje kolarstwo górskie MTB oraz kolarstwo szosowe. Wyjątkowo  zakończył się dla Magdy tegoroczny sezon – w Mistrzostwach Polski MTB  zdobyła tytuł Mistrzyni Polski 2016.

Dobre wyniki w startach zagranicznych pozwoliły jej również zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy i Świata. W krótkiej rozmowie przybliżamy postać młodej sportsmenki .

 

Skąd wzięła się u ciebie pasja kolarska?

Magda: Do uprawiania tej dyscypliny zachęcili mnie głównie moi starsi bracia, a także mój tata, którzy też mieli dużo do czynienia z rowerem. Jestem osobą ciekawą świata i wszystko mnie interesuje. Ścigam się w klubie UKS (Uczniowski Klub Sportowy) Sokół Kęty  już od 2009 roku. W naszym zespole atmosfera jest wyluzowana, lubimy sobie pożartować, ale też poważnie porozmawiać. Czujemy się jak jedna wielka wspierająca się rodzina.  Jestem pod opieką trenera Piotra Karkoszki, z którym mój tata długo się zna. Uprawiam kolarstwo górskie MTB i szosowe. W kolarstwie górskim czuję się lepiej i mam zamiar uprawiać wyłącznie tą dyscyplinę. Chcę pójść w ślady Mai Włoszczowskiej.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Kacper Piechaczek – Uczeń „Kopernika”: Mój styl życia – kolarstwo

Kacper Piechaczek  uczęszcza do klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole Nr10 Szkół im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Od pięciu lat jest również zawodnikiem klubu kolarskiego Author Pszczyna.

Jakie były początki Twojej przygody ze sportem?

Początki były trudne, a w szczególności pierwsze treningi. W pierwszym wyścigu wystartowałem w lipcu 2010 roku. Zająłem wtedy bardzo dobre 3 miejsce w kategorii Żak. Z każdym kolejnym wyścigiem czułem, że coraz bardziej kocham ten sport.

Który z dotychczasowych sukcesów jest dla Ciebie największym wyróżnieniem?

Największym wyróżnieniem jest zajęcie 4 miejsca na Wyścigu Nadziei Olimpijskich w Krakowie w roku 2012. Nigdy tego nie zapomnę. Przed wyścigiem trener podszedł do mnie i powiedział, że najlepsze miejsce, jakie mogę zająć na tym wyścigu to trzydzieste. Gdy to usłyszałem, to  uśmiechnąłem się i powiedziałem, że ja liczę na  trochę wyższe miejsca. Wyścig rozgrywał się w centrum Krakowa  na dystansie około 12 kilometrów, a do pokonania było 5 rund. 100 metrów po starcie  – ja , Bartosz Świerblewski i dwóch innych zawodników uformowaliśmy czteroosobową ucieczkę i tak dojechaliśmy do mety. Niestety to był mój trzeci wyścig z rzędu  i na finiszu już nie miałem sił, ale i tak najlepiej wspominam ten wyścig. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Wywiad z panią Dyrektor-mgr Anetą Jekiełek

O mnie: Ekonomista, pedagog, matematyk. 14 lat doświadczenia zawodowego. Od pewnego czasu zawsze w pracy, zawsze ucząca się, zawsze poszukująca.
Mieszkam :w … urokliwym miejscu.
Zasada stosowana w pracy: „jeżeli masz coś robić, rób to z pasją i wkładaj w to całe swoje serce… w przeciwnym wypadku nawet o tym nie myśl.”
Bardzo oficjalnie: mgr Aneta Jekiełek – dyrektor PZ Nr 10 SME im.Mikołaja Kopernika w Kętach.
Mniej oficjalnie: dla znajomych, przyjaciół i nieprzyjaciół – Aneta.
Wiek: myślę, że to żadna różnica – kobiety zawsze coś z tym pokręcą 🙂 Ale na pytanie: „Ile pani ma lat?” odpowiadam– „Dwadzieścia, a o reszcie zdążyłam zapomnieć J”
Mówienie o sobie jest jedną z tych rzeczy, których robić nie potrafię. Może dlatego, że mówienie o sobie bywa niewygodne i krępujące. Nigdy też nie mam pewności czy rzeczywiście jest to konieczne . Jednego jestem pewna – to ludzie, których kiedyś spotkałam i ci, których spotykam każdego dnia, w dużej mierze warunkują to kim jestem dzisiaj. I dziękuję im za to. Jak również za to, że nie muszę każdego dnia spędzać ośmiu godzin na przewracaniu z miejsca na miejsce papierków lub na wykonywaniu innych czynności, do których nie czuję się stworzona. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Absolwent Kopernika zaprojektował już ponad 100 stron internetowych

 

Absolwent KOPERNIKA zaprojektował ponad 100 stron www… Rozmowa z Arturem Pawłowskim.

Ilona Kula: Projektowaniem stron www zajmujesz się zawodowo. Powiedz, ile potrzeba czasu, żeby zaprojektować jedną taką stronę?
Artur Pawłowski: Cały etap tworzenia strony trwa od tygodnia do nawet kilku miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Ta setka stron – to tak naprawdę kilka lat pracy.

Rozumiem, że informatyka od zawsze cię interesowała, dlatego też wybrałeś naukę w technikum o profilu technik informatyk?
Tak, ta decyzja dała mi możliwość zbudowania mocnych fundamentów pod rozpoczęcie nauki informatyki na najwyższym poziomie. Przez cztery lata technikum zdobyłem zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, co jest niezbędne do pracy w tym zawodzie. Swą naukę postanowiłem kontynuować na studiach w Krakowie w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki. Wybrałem specjalność „Projektowanie aplikacji mobilnych i webowych”, gdyż w mojej opinii jest to bardzo przyszłościowa technologia. Z pewnością mogę polecić tę szkołę przyszłym informatykom, jestem przekonany, że po jej skończeniu znajdą odpowiednią pracę.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Portrety Absolwentów – Agnieszka Pędrak

Droga edukacji:

Absolwentka Liceum Profilowanego imienia Mikołaja Kopernika w Kętach.
W latach 2002-2005 uczennica  klasy LF tutejszej szkoły. Należała do pierwszego rocznika zdającego tzw. „Nową maturę”, z którą poradziła sobie świetnie.
Po maturze podjęła naukę w Policealnej Szkole Ratownictwa Medycznego w Bielsku-Białej i była najmłodsza w swojej klasie. Jednocześnie pracowała i pracuje nadal w Ośrodku Edukacji „Sokrates” w Bielsku-Białej. Jest koordynatorem do spraw praktyk zawodowych i ratownictwa medycznego.
W 2008 roku rozpoczęła studia w Krakowskiej Akademii im.
Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie kierunek-Bezpieczeństwo Narodowe, Zarządzanie Kryzysowe i Ochrona Ludności.

Agnieszka o sobie i o naszej szkole:
„Po ukończeniu gimnazjum wiedziałam, że trzeba coś zrobić ze swoim życiem, bo inaczej nic nie przyjdzie samo. To w szkole średniej zabrałam się solidnie do nauki. Klasa uznawała mnie za kujona, ale ja wiedziałam, czego chcę i konsekwentnie dążyłam do wyznaczonego celu”-mówi Agnieszka.

„Dlaczego wybrałam Kopernika? Złożyłam dokumenty do tej szkoły, bo miała bardzo dobre wyniki w sporcie, a dodatkowo dużą, piękną salę gimnastyczną. Żadna z kęckich szkól takiej nie miała…” dodaje z uśmiechem.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Rozmowa z podkomisarzem Pawłem Płonką

Jest Pan absolwentem Technikum im. Mikołaja Kopernika w Kętach. W którym roku ukończył Pan Szkołę?

Technikum im. Mikołaja Kopernika ukończyłem w 1988r..

Do klasy o jakim profilu Pan uczęszczał?

Uczęszczałem do klasy o specjalności maszyny i aparaty elektryczne.

Ukończył Pan szkołę o kierunku technicznym, co zdecydowało o wyborze zawodu, który obecnie Pan wykonuje?

To prawda – ukończyłem szkołę o profilu technicznym, gdyż zawsze lubiłem przedmioty ścisłe i bardzo łatwo ich się uczyłem. jednak od dzieciństwa marzyłem o zawodzie – wtedy milicjanta, dziś – policjanta. Zawsze byłem bardzo zdyscyplinowany i lubiłem porządek, uczciwość oraz przestrzegałem ściśle określonych zasad, dlatego wybrałem służbę w policji. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Rozmowa z Panem mgr Jarosławem Jurzakiem

Jest pan absolwentem Technikum im. M.Kopernika w Kętach. W którym roku ukończył Pan tą szkołę?

J.J.: Tak mam tę przyjemność bycia absolwentem szkoły, w której teraz uczę. Rozpocząłem naukę w technikum 5-letnim w 1983r i ukończyłem w 1988 roku.

 

Do klasy o jakim profilu Pan uczęszczał?

J.J.: Uczęszczałem do klasy „A” o profilu elektrycznym.

 

 

Jak wspomina Pan okres nauki w Technikum?

J.J.: Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, iż był to jeden z najciekawszych okresów mojego życia. Pomimo tego, że przyszło mi uczyć się w latach „Stanu Wojennego” i silnej indoktrynacji socjalistycznej. Lata spędzone w technikum były ciekawsze przede wszystkim ze względu na ludzi, którzy mnie uczyli i z którymi ja miałem okazję się uczyć.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Rozmowa z Panią mgr inż. Danutą Bajorską

Pani mgr inż. Danuta Bajorska jest absolwentką Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Ukończyła nasze technikum w klasie o kierunku technik mechanik specjalność-budowa maszyn w roku 1992. Od roku 1997 pracuje w tutejszej placówce jako nauczyciel przedmiotów ekonomicznych. W roku szkolnym 2002/2003 powierzono jej pełnienie funkcji dyrektora do spraw wychowawczych.

To kolejna postać, którą prezentujemy w cyklu spotkań ze znanymi absolwentami „Kopernika”.

Oto ankieta, w której zadaliśmy pani dyrektor kilka pytań.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

W strażackim hełmie jej do twarzy

Maria Matyszkowicz ma 19 lat. Jest uczennicą IV klasy Technikum przy PZ Nr10 SME im. Mikołaja Kopernika w Kętach, gdzie przygotowuje się do wykonywania zawodu hotelarza. Interesuje się przede wszystkim działalnością w OSP, ale również sportami zimowymi, jazdą konną, a także jest członkiem Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bulowicach.
Ta dziewczyna o subtelnej urodzie potrafi też w zdecydowany i profesjonalny sposób zachować się w sytuacjach zagrożenia życia człowieka, dowodem czego jest jej udział w akcji ratunkowej w trakcie wypadku drogowego, który miał miejsce we wrześniu tego roku na drodze łączącej Kęty z Oświęcimiem. W krótkiej rozmowie Marysia opowiedziała nam o sobie, o pracy strażaka i planach na przyszłość. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Kęczanka dawcą szpiku

Młoda, energiczna, działająca z pasją kęczanka, Beata Nyderek w styczniu 2016 r. została dawcą szpiku.

Ilona Kula: Jak zaczęła się Twoja przygoda z dawstwem?

Beata Nyderek: Dzięki temu, że jestem absolwentką kęckiego „Kopernika” miałam możliwość propagowania idei transplantologii. Przez trzy lata byłam wolontariuszem małopolskiej kampanii „Drugie życie”, w której moja szkoła z powodzeniem brała udział. To spowodowało, że zaczęłam szukać informacji na temat dawstwa narządów. Podpisałam oświadczenie woli, czyli zgodę na przekazanie po śmierci narządów do przeszczepu.

I.K.: W późniejszym czasie zaczęłaś interesować się rejestracją w Bazie Dawców Komórek Macierzystych. Brałaś udział w rejestracji potencjalnych dawców szpiku na terenie naszej gminy, a następnie takie akcje organizowałaś w naszej szkole, dlaczego?

B.N.: Na ten pomysł wpadłam podczas jednej ze szkolnych akcji krwiodawstwa. Pomyślałam, że można by było zorganizować je razem. Postanowiłam, że zajmę się tym osobiście, ponieważ sama już byłam zarejestrowana. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

Sukces ma wiele twarzy… Rozmowa z Arturem Bielcem

Ilona Kula: Trochę Cię znam i wiem, że nie lubisz stać w miejscu… Magister inżynier, menedżer, podróżnik, pilot wycieczek, wolontariusz różnych akcji, lider Szlachetnej Paczki w rejonie Kęty. Czy Twoja doba też ma 24 godziny?
Artur Bielec: Też! Nie potrafię inaczej! Kiedy mam na głowie wiele spraw, umiem się zorganizować, działam prężniej i efektywniej. Nie marnuję czasu, wybieram to, co ważne i co, pozwoli mi się rozwinąć.

Ale od początku. Dlaczego KOPERNIK i dlaczego akurat technikum o profilu technik żywienia i gospodarstwa domowego?
W najlepszych restauracjach w Polsce i na świecie szefami kuchni są mężczyźni… (śmiech). Tak serio, to gotowanie, pieczenie, przygotowywanie potraw towarzyszyło mi od zawsze. Chciałem i chcę nadal rozwijać się w tym kierunku. Wybrałem ten profil, ponieważ dawał bardzo szerokie możliwości zarówno wyboru kontynuacji nauki na uczelni wyższej, a także pracy w zawodzie. To nie tylko „gotowanie” w restauracji, ale dużo więcej. Od planowania, organizowania, nadzorowania procesu produkcji potraw zgodnie z normami, systemami jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, poprzez użytkowanie maszyn, urządzeń stosowanych w zakładach zbiorowego żywienia i zakwaterowania, opracowywania, a także oceniania jadłospisów, kończąc na organizowaniu stanowisk pracy. … czytaj więcej

Czytaj więcej...

M jak mechanik – technik mechanik

Rozmowa z Krzysztofem Matlą.

Ilona Kula: Jesteś absolwentem Kopernika, uczyłeś się w 4-letnim technikum o profilu mechanicznym i z tego, co wiem, wybór nauki w tej klasie był strzałem w dziesiątkę, ponieważ…
– Tak, jak najbardziej, ponieważ w technikum o profilu mechanicznym zdobyłem podstawy do dalszej nauki. Po skończeniu szkoły średniej, postanowiłem kontynuować naukę na kierunku „Automatyka i Robotyka” w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wtedy też zrozumiałem, że „żarty się skończyły” (śmiech). W technikum nauczyciele przedmiotów zawodowych wszystkie informacje nam, uczniom, przekazywali, wykładali itd. Na studiach wykładowcy podają materiał a ty musisz go umieć, opanować. Jak to zrobisz to już tylko twoja sprawa. Po skończeniu studiów od razu znalazłem pracę na stanowisku elektro-mechanik i automatyk w firmie NEMAK POLAND w Bielsku-Białej. Nawiasem mówiąc moda na liceum już dawno minęła. Z doświadczenia wiem, że jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznym.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Z Kopernika na AGH i do Grupy Kęty

Ilona Kula: Panowie inżynierowie, gratuluję zdobycia tytułu zawodowego. Rozumiem, że na tym nie koniec?
Michał Błazenek: Oczywiście, że nie. Ja podejmuję wyzwanie dalszej nauki, jakim są studia magisterskie.

Jesteście absolwentami kęckiego „Kopernika”. Uczęszczaliście do technikum o profilu mechanicznym. Co wam dało ukończenie tej szkoły?
Michał Ćwiertnia: Ukończenie technikum było dla mnie pierwszym krokiem, aby dostać się do elitarnej polskiej uczelni technicznej, jaką jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Z perspektywy szczęśliwego absolwenta uczelni mogę powiedzieć, że zdobyta w „Koperniku” wiedza techniczna z zakresu mechaniki i budowy maszyn była dla mnie bardzo pomocna. Szczególnie duże różnice były widoczne na przedmiotach zawodowych. Koledzy, którzy skończyli liceum musieli mocno nadrabiać materiał, który ja miałem opanowany po technikum.
M.B.: Powiem krótko: wiedza zdobyta w klasie o profilu mechanicznym, zdecydowanie uprościła przejście przez czteroletnią drogę do tytułu inżyniera na jednej z najlepszych uczelni technicznych w naszym kraju.

… czytaj więcej

Czytaj więcej...

Sonia Fałowska. Bieganie to mój styl życia

Ilona Kula: Mamy styczeń, rozpoczął się nowy rok, więc to chyba dobry moment na podsumowanie ubiegłorocznych startów. Wreszcie jest okazja i czas, aby z tobą porozmawiać. Wiem, że ten sezon był dla ciebie bardzo udany. Który medal zdobyty w tym sezonie, uważasz za najcenniejszy?
Sonia Fałowska:
Tak, ten sezon był dla mnie bardzo pracowity, ale ciężkie treningi przełożyły się na wyniki sportowe. Niewątpliwie najważniejszy dla mnie – srebrny medal – przywiozłam z występów na Międzynarodowych Zawodach Lekkoatletycznych „BESKIDY 2016” w Bielsku-Białej. Ze startów dodatkowych, w których brałam udział najlepiej wypadłam w biegu ulicznym ,,Tolerancja na sportowo” – Life festiwal Oświęcim 2016. Zajęłam wtedy 2 miejsce w kategorii Open kobiet.

Skąd pomysł, żeby biegać?
W czwartej klasie szkoły podstawowej uzyskałam dobry czas na 800 m i nauczyciel wychowania fizycznego zgłosił mnie do udziału w zawodach szkolnych. Mój pierwszy start był na tyle udany, że zakwalifikowałam się do zawodów powiatowych. I tak to dalej poszło…

… czytaj więcej

Czytaj więcej...