A
A
C

Klub wolontariusza

Rok szkolny 2018/2019


Kęcki Bieg Mikołajkowy dla Emilki – 8 grudzień 2018r.

„Bieg Mikołajkowy dla Emilki” to pomoc dla 10-letniej dziewczynki, która urodziła się w zamartwicy, ma porażenie mózgowe czterokończynowe, padaczkę pourazową lekoodporną. Emilka ma cudownych rodziców i trójkę rodzeństwa, którzy starają się ją wspierać na każdym kroku. Bardzo nam miło poinformować, że i tym razem mogliśmy pomóc. Dzięki ofiarności uczniów i nauczycieli powstały wspaniałe paczki dla Emilki. Szczególne podziękowania dla klas 1w, 3w, 1s, 2s, 2D, 3BT oraz ich wychowawców. Oczywiście co sił w nogach biegliśmy 4km w mało sprzyjających warunkach. WARTO POMAGAĆ!


NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE – od 01 wrzesień 2018 r. do końca roku szkolnego

„Nakręć się na pomaganie” to zbiórka nakrętek na hipoterapię dzieci z niepełnosprawnościami z okolic Kęt.


BIEG PO SERCE ZBÓJA – 15 wrzesień 2018 r.

W dniu 15 września 2018 roku w Andrychowie szósty już raz miał miejsce Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki.
Samorząd Uczniowski wraz z Klubem Wolontariusza „Kopernik” zorganizował wyjazd na tę charytatywną imprezę. W tym roku zbierano fundusze dla małego Bartusia. Środki na leczenie i rehabilitację zdobywano robiąc kolejno okrążenia na wyznaczonej trasie: pieszo, na rowerze, na rolkach.
Pięciu nauczycieli, uczniowie: Jan Pająk, Dariusz Lipowiecki, Paulina Kaczmarczyk, Paulina Pyrdziak, Aleksandra Góra, Anna Oczkowska, Anna Berszakiewicz i absolwenci: Gabriela Nikiel, Natalia Trzepaczka, Dominik Brzeski PZ NR 10 wykonało 400 okrążeń. Poza tym zasililiśmy konto chorego dziecka kwotą 450 zł. Pogoda i humory dopisywały. W przyszłym roku wybieramy się znowu.

 

Rok szkolny 2017/2018


Podsumowanie akcji – NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE:
zebraliśmy 55 kilogramów nakrętek. Środki pozyskane ze zbiórki zostały przeznaczone na wycieczki oraz spotkania integracyjne niepełnosprawnych dzieci objętych nauczaniem indywidualnym z Sułkowic-Łęgu, Czańca i Porąbki.


I Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych – 30 maj 2018r.

W dniu 30 maja 2018 r. w PZ Nr 10 SME im. Mikołaja Kopernika w Kętach odbył się I Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych. Równocześnie miało miejsce Uwolnienie książek – Bookcrossing. W imprezie wzięli udział podopieczni z: Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kaczynie – Filia w Kętach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Oświęcimiu. Imprezę uświetnił swoją obecnością Wicestarosta Oświęcimski Pan Jarosław Jurzak. Rywalizacja sportowa przeplatana była występami uczniów z PZ Nr 9, PZ Nr 11 oraz podopiecznej PŚDS w Kętach. W trakcie serwowano pyszne przekąski przygotowane przez uczniów PZ Nr 10 oraz podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach. Zanim gwałtowna burza przerwała sportowe zmagania wszyscy z radością i zaangażowaniem uczestniczyli pod opieką wolontariuszy z Kęckiego Kopernika w sportowych rozgrywkach. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.


WIZYTA W DZIENNYM DOMU SENIOR-VIGOR – 7 luty 2018 r.

Kolejna wizyta wolontariuszy z PZ nr 10 SME w Dziennym Domu Senior-Vigor. Tym razem uczennice klasy fryzjerskiej czesały Panie na bal️.


KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI – 26 styczeń 2018 r.

Uczniowie kęckiego Kopernika kolędowali w Dziennym Domu Pomocy dla Seniorów w Kętach.
„Śpiewająca 10” to grupa młodzieży wraz z opiekunami, którzy gościli 26. 01. 2018 u Seniorów. Wspólne kolędowanie było początkiem rodzącej się relacji pomiędzy pokoleniami. Seniorzy byli wzruszeni, radośnie dołączali do kolędowania, były wzajemne życzenia i sporo dobrej energii. Uczniowie mieli okazję poznać repertuar Seniorów oraz porozmawiać o ich pobycie w Ośrodku. W trakcie gościny był czas na indywidualne rozmowy.


POMOC DLA ZWIERZĄT – grudzień 2017

W grudniu wolontariusze zaangażowali się w niesienie pomocy dla zwierząt w schronisku na Kamieńcu w Oświęcimiu. Zbierano pieniądze, lekarstwa oraz kosmetyki do pielęgnacji zwierząt. Za  zebrane pieniądze zakupiono niezbędne leki.
Szczególne podziękowania za hojność i zaangażowanie kierujemy do klasy 1hr i wychowawcy Pani Danuty Bajorskiej. Klasa 1hr przekazała 1/3 całkowitej kwoty zebranej w szkole.
Otrzymaliśmy piękne podziękowania za zorganizowanie pomocy dla zwierząt w schronisku na Kamieńcu w Oświęcimiu.


WYRÓŻNIENI WOLONTARIUSZE! – 11 grudzień 2017 r.
Uczniowie z Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Kętach brali udział w warsztatach szkoleniowych w Centrum Wolontariatu Fundacji KUKURYKU w Kętach.
Dyplomy otrzymali następujący WOLONTARIUSZE:
Aleksandra Sordyl, Katarzyna Janosik, Angelika Niedziela, Patrycja Matusiak oraz Natalia Kawalec.
Serdecznie GRATULUJEMY


ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI – październik – grudzień 2017 r.

Miejsca zbiórek:
1-2 grudzień Lewiatan Kęty. Podziękowania dla następujących wolontariuszy: Zuza Jasińska, Karolina Handzlik, Żaneta Tobiczyk, Karolina Rzepa, Wiktoria Przygoda, Weronika Staroń, Marek Krywult, Kamil Naglik, Marzena Styła oraz Pani Bożena Pudełko, Pani Jolanta Klęczar Horak, Pani Magdalena Cieślawska, Pani Alicja Jurzak, Pani Ewa Piwowarska.
17-18 listopad Delikatesy Kobiernice. Podziękowania dla naszych uczniów: Potaczek Darek, Nyderek Adam, Niedziela Angelika, Kawalec Natalia, Miodoński Patryk, Glądys Daria, Laszczak Radek oraz Sablik Igor, oraz nauczycieli: P. Bożena Pudełko, P. Ilona Kula, P. Maria Czechowska, P. Jolanta Kuźma, P. Ewa Kos.
27-28 październik Lewiatan Bulowice. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy oraz opiekunów akcji.
W zbiórce udział wzięli: Maciek Kowalczyk, Mirosław Dobosz, Zuzanna Duraj, Kamila Kliś, Maciej Mielecki, Wiktoria Przygoda, Sonia Fałowska i Kacper Woźniak. Pani Urszula Kudłacik, Pani Maria Czechowska, Pani Jolanta Adamus, Pani Krystyna Kwaśniak, Pani Ewa Piwowarska.

Opiekunem akcji była Pani Ewa Piwowarska – Dziękujemy.

 


ZBIÓRKA BAJEK DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI – 29 listopad 2017 r.

Szkolny Klub Wolontariusza „Kopernik” przeprowadził zbiórkę książeczek dla niepełnosprawnych dziewczynek: Ani i Kamili.
Zebrano całe duże pudełko pięknych, kolorowych bajek. Razem 30 książeczek.
Paczka została przekazana Mikołajowi. Dziękujemy wszystkim darczyńcom


WOLONTARIUSZE KWESTUJĄ – 1 listopad 2017 r.

Od czterech lat uczniowie naszej szkoły jako wolontariusze włączają się w akcję organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Kęt – kwestę przeprowadzaną w dniu Wszystkich Świętych na kęckim cmentarzu. Nie inaczej było w tym roku. Po raz drugi reprezentowali nas: Tomasz Gardyński i Kacper Szłapa, uczniowie klasy III BT  Technikum. W środę, 1 listopada bezinteresownie poświęcając swój czas, zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na renowację i konserwację zabytkowych obiektów – pomników nagrobnych znajdujących się na naszym cmentarzu.

Z informacji przekazanych przez przewodniczącego TMK, pana Kazimierza Brzuskę  wiemy, że dzięki dużej ofiarności odwiedzających w tym dniu groby swoich bliskich, udało się zebrać kwotę 14 156,35 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone w przyszłym roku na prace konserwacyjno – renowacyjne kolejnego zabytkowego pomnika cmentarnego. Warto dodać, że była to już 21. kwesta, a datki przekazane przez wszystkich, których łączy troska o ocalenie pamięci o przodkach, o minionych pokoleniach przyczyniły się do uratowania przed niszczącym działaniem czasu 18 zabytkowych pomników. Tym bardziej cieszy fakt, że i uczniowie naszej szkoły uczestniczą w działaniach służących ochronie kulturowych wartości naszego miasta.


WOLONTARIUSZE W „SZKOLE ŻYCIA”

Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 10 odwiedzili „Szkołę życia” w Kętach. Wolontariusze z opiekunami przynieśli podopiecznym  Domu wspólne czytanie, rozmowę, zabawę, a przede wszystkim SERCE.

To pierwsze z cyklicznych spotkań pod hasłem KOPERNIK – SERCEM. Tym razem strofy Tuwima, Brzechwy, a także fragmenty literatury pięknej  stały się tłem do poznania i pokochania czytania. Podopieczni mogli zobaczyć co wydarzyło się na jesiennym straganie, powąchać warzyw i owoców, zmysłowo rozpoznawać jesienne skarby z sadów i ogrodów. Dużym zainteresowaniem cieszył się ruchomy model Układu Słonecznego, który przybliżył skomplikowany i fascynujący świat astronomii.  Wolontariusze prowadzili rozmowy z młodymi ludźmi borykającymi się z wieloma ograniczeniami. Dla uczniów Kopernika to było niezwykle doświadczenie. Wspólne czytanie trwało prawie 2 godz. Mamy nadzieję , że zaowocuje wizytą Podopiecznych w szkolnej bibliotece.


RÓŻOWA SOBOTA

W dniu 14 października 2017 roku w Przychodni w Kętach kobiety mogły spotkać się z lekarzami onkologami, wykonać badanie USG, nauczyć się badać piersi.
Akcję po raz pierwszy w naszym mieście i miejmy nadzieję, że nie ostatni zorganizowało „Stowarzyszenie Amazonek” z Brzeszcz.
Na tej charytatywnej akcji nie mogło zabraknąć wolontariuszy z kęckiego „Kopernika”. PZ Nr 10 od wielu już lat współpracuje w ramach „Dnia Profilaktyki” z Amazonkami z Brzeszcz.
Wszystkim paniom, które wychodziły z badań wolontariuszki wręczały różowe piernikowe serca, które upiekli uczniowie klas gastronomicznych.
Na zakończenie tej pięknej akcji również wszyscy lekarze otrzymali od  wolontariuszek wielkie piernikowe serca z podziękowaniami za udział w tej jakże potrzebnej akcji.
Celem „Różowej Soboty” było zwrócenie uwagi na zdrowie kobiet oraz kształtowanie u pań nawyku samobadania piersi i obserwacji własnego ciała.
Współorganizatorem akcji była Gmina Kęty.

AKACJA POMOCY ZWIERZAKOM

Od 16 do 26 października w PZNr10 w Kętach trwa  zbiórka dla schroniska REKSIO w Bielsku Białej. KARMĘ DLA PSÓW I KOTÓW, ŻWIREK DLA KOTÓW, OBROŻE, SMYCZE, KOCE oraz LEGOWISKA należy włożyć do wystawionego kosza znajdującego się na I PIĘTRZE.

Dziękujemy za ofiarność.


ZBIÓRKA NA LECZENIE MAŁEGO ADASIA – 20 września 2017 r.

Duży, piękny sukces kęckiego wolontariatu przy Powiatowym Zespole Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych

Nasi wolontariusze kolejny raz wzięli udział w zbiórce na rzecz chorego dziecka. Przedstawiciele „Klubu Wolontariusza” przy PZ Nr 10 rozprowadzali wśród Rodziców przybyłych na wywiadówki mieszankę pysznych ciasteczek upieczonych na zajęciach praktycznych przez uczniów z klasy technik żywienia i usług gastronomicznych.
Akcja odniosła ogromny sukces. Sprzedano wszystkie słodkości. Zebrano 1050 zł i 1 $ na leczenie małego Adasia.
Opiekunowie wolontariatu dziękują wszystkim Rodzicom i pracownikom szkoły za wielkie serce.

 


BIEG PO SERCE ZBÓJA SPOD ZŁOTEJ GÓRKI 17 września 2017r.

Lało jak z cebra. Pogoda pod psem… a My…… a My stanęliśmy na starcie by wesprzeć chorego Oliwiera. Nasz szkolny TEAM, liczący 19 osób, pokonał 180 okrążeń. Szkolny Klub Wolontariatu „KOPERNIK” oraz Samorząd Uczniowski dziękują wszystkim uczestnikom: Marek Krywult, Ewa Gurdek, Ania Chwierut, Darek Lipowiecki, Kinga Matusiak, Ola Sordyl, Weronka Staroń, Paulina Kaczmarczyk, Natalia Trzepaczka, Gabriela Nikiel, Paulina Pyrdziak, Dominika Adamus, Weronika Buldończyk, Szymon Mrowiec ( który zasilił nasz szkolny team nie będąc uczniem PZNr10 – dziękujemy ) oraz p. Ilona Kula, p. Karolina Czulak, p. Bożena Pudełko, p. Krystyna Kwaśniak, p. Ewa Piwowarska.
WARTO POMAGAĆ!!!


Rok szkolny 2016/2017

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPIERALI NASZE DZIAŁANIA

(zbiórka żywności – listopad 2016)

 

Uczniowie i nauczyciele zrzeszeni w Klubie Wolontariusza „KOPERNIK” rozpoczęli kolejną już „Świąteczną zbiórkę żywności” oznaczoną numerem 2016/3601/KS. Zbieraliśmy długoterminowe artykuły żywnościowe, środki czystości, przybory szkolne dla najuboższych z terenu gmin: Kęty i Porąbka.

Nasze podziękowania kierujemy do właścicieli sklepów za możliwość przeprowadzenia zbiórki oraz do personelu sklepu, który przyjął nas niezwykle życzliwie:

– „LEWIATAN” w Bulowicach 28-29.10.2016

– „KAUFLAND” w Czechowicach 10.11.2016

– CARREFOUR w Kętach 18-19.11.2016

– „DELIKATESY” w Kobiernicach 25-26.11.2016

Z całego serca dziękujemy wszystkim klientom, którzy w w/w dniach robili zakupy i wsparli naszą inicjatywę, ponieważ, ”każdy ma coś, co może dać innym”.

W „Świąteczną zbiórkę żywności” zaangażowanych było 26 uczniów i 13 nauczycieli.

 • Pomaganie jest dobre.
 • Pomaganie jest ważne.
 • Pomaganie zmienia świat na lepsze.

DZIĘKUJĘ Wam, że to rozumiecie…

Opiekun Klubu Wolontariusza „KOPERNIK”
Ilona Kula


RAZEM – MOŻEMY WIĘCEJ…

 

   W środę 20 kwietnia 2016 r. w naszej szkole uroczyście podsumowaliśmy pracę Klubu Wolontariusza „KOPERNIK” w roku szkolnym 2015/2016.

Dla uczniów, którzy wyróżniali się szczególną aktywnością p. Dyrektor i Rada Rodziców zakupili nagrody książkowe. Nagrody i pamiątkowe dyplomy uczniom wręczały: p. wicedyrektor Ewa Marchewka, p. Bożena Pudełko (mocno zaangażowana w prace wolontariatu) oraz p. Ilona Kula – opiekun szkolnego Klubu Wolontariusza.

Oto kilka danych liczbowych, które w pewien sposób zobrazują naszą pracę:

 • 60 uczniów zaangażowało się w pracę wolontaryjną
 • 19 nauczycieli wspierało uczniów w zbiórkach żywności
 • Kacper Woźniak z I LO został absolutnym rekordzistą zbiórek, był na nich 9 razy.  9 x 2,5 h (tyle trwa jedna zmiana zbiórki) = 22,5 godziny!!!! czyli prawie 1 CAŁY DZIEŃ!!! Brawo TY!
 • Na II miejscu znalazł się Kamil Przybycień, który zaangażował się w 7 zbiórek żywności
 • wśród dziewczyn prym wiodły: Beata Węgrzyn, Karolina Adamus, Natalia Białek, Paulina Kaczmarczyk, Beata Handzlik – wszystkie wzięły udział w 6 zbiórkach
 • spośród nauczycieli na wyróżnienie zasługuje p. Bożena Pudełko, która „zameldowała się” na 7 zbiórkach żywności
 • z zebranych artykułów w sumie przygotowaliśmy 141 paczek dla najuboższych rodzin z terenu gminy Kęty i Porąbka, zostały one rozdysponowane rodzinom przed świętami Bożego Narodzenia i świętami Wielkiej Nocy

 

PODZIĘKOWANIA DLA:

 • p. Moniki Kasperczyk, która wraz z uczniami klasy II D na zajęciach praktycznych upiekła pyszne ciasta, których mogliśmy skosztować na koniec spotkania.  Ciasta wraz Klubem Wolontariusza współfinansowała p. Dyrektor Aneta Jekiełek
 • p. Doroty Gawron za przygotowanie dyplomów dla wolontariuszy
 • Szymona Kowalskiego z klasy I BT za przygotowanie prezentacji podsumowującej naszą pracę
 • Macieja Madejczyka z klasy I BT za pomoc w obsłudze technicznej

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA ZAANGAŻOWANIE I POMOC W PRACACH KLUBU WOLONTARIUSZA. PAMIĘTAJMY, ŻE

„nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”.

Ilona Kula
Opiekun Klubu


KOPERNIK” – WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

(07.04.2016)

Uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach zrzeszeni w Klubie Wolontariusza „KOPERNIK” w okresie od 2 lutego – 12 marca 2016 r. w wybranych sklepach przeprowadzili zbiórkę długoterminowych artykułów żywnościowych, środków czystości, przyborów szkolnych.

   Serdecznie dziękujemy właścicielom sklepów: CARREFOUR w Kętach, Delikatesy Centrum w Kobiernicach, BIEDRONKA w Czańcu, LEWIATAN w Kętach za możliwość przeprowadzenia zbiórek. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę klientów wymienionych sklepów, którzy szlachetnym gestem wsparli naszą inicjatywę, przez co włączyli się w społeczną pomoc bliźnim.

   Drodzy Ofiarodawcy w w/w sklepach zebrano długoterminowe artykuły żywnościowe: mąka i cukier 271_kg, ryż, kasza, makaron, konserwy, mleko, soki, słodycze, kawa, herbata, przyprawy 1174_sztuki, a także środki czystości 83_sztuki i przybory szkolne 47_sztuk.

   Zebrane produkty przed Świętami Wielkanocnymi zostały rozwiezione do ok._70_rodzin lub osób samotnych z gmin: Kęty i Porąbka, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

   Nasz wielki Rodak – św. Jan Paweł II często powtarzał, że „Człowiek jest wielki, nie przez to (…) kim jest, lecz przez to (…) czym dzieli się z innymi”.

   Właścicielom sklepów, a przede wszystkim Klientom za odruch serca i braterski gest JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Klub Wolontariusza „KOPERNIK”
z PZ Nr 10 SME w Kętach


KLUB WOLONTARIUSZA „KOPERNIK”- podsumowanie zbiórki żywności

(04.12.2015)

   Uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach zrzeszeni w Klubie Wolontariusza „KOPERNIK” w okresie od 16 października – 28 listopada 2015 r. w wybranych sklepach przeprowadzili zbiórkę długoterminowych artykułów żywnościowych, środków czystości, przyborów szkolnych.

Serdecznie dziękujemy właścicielom sklepów: p. Piecha sklep LEWIATAN w Bulowicach, CARREFOUR w Kętach, DELIKATESY CENTRUM w Kętach, p. Piznal Delikatesy w Kobiernicach, BIEDRONKA w Czańcu, p. Ochmanek LEWIATAN w Kętach za możliwość przeprowadzenia zbiórek. Wielkie podziękowania kierujemy w stronę klientów wymienionych sklepów, którzy szlachetnym gestem wsparli naszą inicjatywę. Bo przecież „nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.”

   Drodzy Klienci  w/w sklepach łącznie zebrano 787,45 kg  żywności (cukier, mąka, kasza, ryż, makaron, konserwy), 620 sztuk żywności typu: herbata, kawa, płatki śniadaniowe, słodycze, 43 kg proszku do prania, 397 sztuk środków czystości oraz 70 sztuk przyborów szkolnych.

Zebrane produkty przed świętami Bożego Narodzenia zostały rozdysponowane do ok. 80 rodzin z gmin: Kęty i Porąbka, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

W zbiórkę żywności zaangażowanych było 56 uczniów oraz 13 nauczycieli.

Właścicielom sklepów a przede wszystkim Klientom JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Przeprowadzona przez nas akcja uświadomiła nam,  że coraz więcej wokół nas ludzi potrzebujących. Trzeba zrobić wszystko, aby im pomóc. Kolejną okazją na to będą święta Wielkanocne. Liczymy na Państwa ofiarność podczas kolejnych zbiórek.

Klub Wolontariusza „KOPERNIK”
z PZNr10SME w Kętach