A
A
C

Praktyki zawodowe uczniów „Kopernika” w Anglii

Praktyki zawodowe uczniów „Kopernika” w Anglii

Plymouth – jedno z największych miast na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii, jest po raz kolejny miejscem praktyk hotelarzy i kucharzy kęckiego „Kopernika”. Dwunastu uczniów klas trzecich Technikum o profilu technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbywa miesięczną praktykę zawodową połączoną z doskonaleniem języka w angielskich firmach w ramach projektu „Europejskie Praktyki Zawodowe – doświadczenie na dziś i jutro”,  realizowanego z programu edukacyjnego Unii Europejskiej Erasmus +.

Na początku pobytu nasi uczniowie zostali zapoznani z  miejscem praktyk, przeszli szkolenie bhp -prowadzone oczywiście w języku angielskim, zdali pomyślnie test kończący to szkolenie i pełni zapału i ciekawości tego co przed nimi, ruszyli na zapoznanie z miastem. Dość dużym wyzwaniem okazało się opanowanie komunikacji miejskiej. W Plymouth jest ponad 100 linii autobusowych i rozgryzienie tej enigmy- jak się na początku wszystkim wydaje, to prawdziwe „ challenge”.

Należy podkreślić, że Plymouth pokazało się ze swojej lepszej strony, w słońcu, prezentując swe historyczne i geograficzne walory, co oczywiście doceniają uczniowie.

Za nami już dwa tygodnie wypełnione rzetelnym wykonywaniem codziennych obowiązków w angielskich restauracjach, pubach czy hotelach. Zdobywamy wiedzę i branżowe doświadczenie. Popołudniami młodzież ma możliwość spotkania się w szkole Tellus w międzynarodowym towarzystwie, w ramach zajęć obejmujących zabawy integrujące grupy, kształcenie językowe i kulturowe. Z kolei weekendy to czas aktywnego odpoczynku – wyjazdy do ogrodu botanicznego Eden Project, Project do ruin Tintagel – gdzie szukaliśmy śladów króla Artura, do malowniczej wioski rybackiej Boscastel, czy Royal Wolliam Yard, należących do największych atrakcji turystycznych regionu to tylko przykłady.

Zagraniczne praktyki zawodowe są nadzorowane przez opiekunów stażu i koordynatorów Erasmusa+, którzy z dumą przyjmują opinie bossów o pracy polskich uczniów. Podkreślają oni sumienność, pracowitość, kompetencje zawodowe oraz komunikatywne praktykantów.

Nad bezpieczeństwem, dobrym samopoczuciem uczniów czuwają nie tylko polscy nauczyciele, ale również rodziny goszczące, nazywane pieszczotliwie przez młodzież „host mamami”. Gospodarze pomagają młodzieży w organizowaniu życia codziennego, dogadzają ich kulinarnym zachciankom, wyjaśniają zawiłości angielskiego stylu życia i mentalności, są pomocni w każdej trudnej sytuacji. Praktykanci cały czas uczą się angielskiego sposobu bycia, życia, jedzenia, spędzania wolnego czasu, a porozumiewanie się po angielsku daje, wspaniałe możliwości szlifowania języka, budowania pewności siebie i samodzielności.

Staże potrwają jeszcze dwa tygodnie. Przed uczestnikami kolejne zawodowe wyzwania, ale i podróże, o których z pewnością poinformujemy.

Cdn. PZNr10SME

Ewa Marchewka, Jolanta Kuźma

Kategoria: Aktualności, Projekty Data opublikowania: 22 maja 2018 23:24