A
A
C

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

„Kopernik” na polsko-niemieckiej wymianie z Bad Liebenzell

Uczniowie z klasy pierwszej Technikum im. Mikołaja Kopernika w Kętach przebywali na polsko-niemieckiej wymianie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w dniach 11 – 15.04.2018r. Pięciu uczniów z „Kopernika” w Kętach: Martyna Wandzel, Tomasz Matejko, Kamil Urbanowski, Konrad Żmudka oraz Mateusz Kocjan realizowali wspólnie z młodzieżą z Niemiec projekt „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj”.

Wymiana młodzieży koncentruje zawsze się wokół zagadnień społeczno-historycznych, a jej celem jest dbałość o zachowanie pamięci historycznej, bo jak w podsumowaniu powiedziała opiekunka grupy niemieckiej Pani Gertrud Gandenberger „Świadkowie zdarzeń historycznych ze względu na swój wiek odchodzą od nas i wy będziecie pełnić rolę świadków historii, wy nimi będziecie”

Tym razem młodzież po zwiedzeniu Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pracowała nad aspektem pracy przymusowej w okresie II wojny. „Można było zauważyć, że dla każdego z nas zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu było mocnym przeżyciem” napisał w relacji z wymiany jeden z uczestników Kamil Urbanowski.

Swoje wrażenia uczniowie zawarli w podsumowaniu i w pracy nad mindmapą.

W przedostatnim dniu wymiany uczestnicy zwiedzali dawne terytorium getta, fabrykę Schindlera w Krakowie oraz podobóz w Płaszowie.

Prezentacje multimedialne w swoich grupach uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany przedstawiali na zakończenie programu w niedzielne przedpołudnie.

Młodzież komunikowała się w języku angielskim i niemieckim. Uczestnicy wrócili zadowoleni i czekają na II część projektu, która odbędzie się w październiku 2018r na zamku w Bad Liebenzell.

Dziękujemy MDSM, który obchodził 30-lecie swojego istnienia, za współpracę z naszą Szkołą trwającą od 1999 roku, gdzie w ramach polsko-niemieckiej wymiany mogliśmy zrealizować wiele ciekawych projektów i do dnia dzisiejszego współpraca z państwem jest bardzo owocna. Życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu pani Natalii Tkachenko i pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.

Czekamy na kolejną edycję projektu oraz na spotkanie w październiku 2018r. w Bad Liebenzell, gdzie będziemy zajmować się aspektami pracy przymusowej obecnie. Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2018/2019. Zapisy już się rozpoczęły, zostały jeszcze wolne miejsca.

Koordynator projektu w PZ Nr 10 w Kętach: J.Klęczar-Horak

Czytaj więcej...

Cele wymiany

Organizacja i koordynacja wszystkich programów:

 • mgr Jolanta Klęczar-Horak
 • do roku 2008 – mgr inż. Małgorzata Banaś
 • do roku 1997 – mgr Olga Onyszkiewicz-Czołnik

Nauczyciele współpracujący:

 • mgr Ewa Marchewka
 • mgr Danuta Legień
 • mgr Agnieszka Kotyńska

Przy wsparciu organizacyjno-finansowym Dyrekcji szkół i Komitetu Rodzicielskiego oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy Powiatowym Zespołem Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach i szkołą w Dolnej Saksonii Theodor-Heuss-Realschule w Uelzen istnieje od 1993 r.. W ciagu 18 lat obyły się 54 spotkania młodzieży z Kęt i z Uelzen, w których wzięło udział ponad 1000 uczniów z obu krajów. Spotkania stały się okazją do nawiązania wieloletniej przyjaźni – i to nie tylko wśród młodzieży.

W 2010 r. szkoły Powiatowy Zespół Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach i Theodor-Heuss-Real-Schule w Uelzen zostały laureatami konkursu Polsko-Niemieckiej Współpracy w Poczdamie. Był to rezultat udziału w projekcie historycznym „Zachować Pamięć”, którego zapisem jest film pt. „Niełatwe pytania, niełatwe odpowiedzi”.

Zadaniem PNWM jest wspieranie wzajemnego poznania, wzajemnego zrozumienia i ścisłego współdziałania młodzieży Polski i Niemiec poprzez wymianę młodzieży i współpracę.

 

 

Celem PNWM jest rozszerzanie i pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży umożliwienie powstania nowych incjatyw. W ten sposób PNWM ma wspierać działania na rzecz wzajemnego zrozumienia, przezwyciężenia uprzedzeń na rzecz pojednania, a także budowy wspólnej odpowiedzialności młodzieży za przyszłość wolnej Europy. Różne formy wymiany młodzieży zbliżają polską i niemiecką młodzież, umożliwiając spotkania na temat historii, współczesności i przyszłości obu krajów i społeczeństwa, kultury, języka, nauki i techniki oraz wspólnej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Szczególne znaczenie przypada tu obszarowi przygranicznemu.

PNW pragnie przyczynić się do swobodnego rozwoju osobowości młodych ludzi oraz do przejmowania przez nich odpowiedzialności za społeczeństwo i państwo.

We wszystkich przedsięwzięciach wspieranych przez PNWM oczekuje się współdziałania i współodpowiedzialności młodzieży, po to by w ten sposób uwzględniać ich zainteresowania: młodzi ludzie powinni uzyskać możliwość rozwijania powstałych kontaktów i dzięki temu samodzielnie przyczynić się do trwałej współpracy między obydwoma krajami.

Ogólna wymiana młodzieży:

PNWM wspiera rodzaje i formy ogólnej wymiany młodzieży:

 • Wspólne imprezy, jak seminaria o tematyce politycznej, społecznej, socjalnej, kulturalnej i historycznej, w szczególności odnoszącej się do historii, teraźniejszości i przyszłości wzajemnych stosunków i współpracy.
 • Przedsięwzięcie wymiany oparte na zasadzie wzajemności w ramach długoterminowego partnerstwa szkół.
 • Podróże edukacyjne grup uczniów, o ile odpowiadają one, np. w ramach projektów towarzyszących procesowi dydaktycznemu, ogólnym celom PNWM.
Czytaj więcej...

Uczniowie z „Kopernika” na polsko-niemieckiej wymianie

Uczniowie z klas Technikum PZNr10 im. M.Kopernika w Kętach wzięli udział w dniach od 20 do 25 marca 2017r w polsko-niemieckiej wymianie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Badenii- Wirtembergii.

Tematem tegorocznego projektu były „ Prawa człowieka wczoraj- prawa człowieka dzisiaj. Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć’’.

Podczas wymiany w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, polsko-niemieccy uczestnicy zwiedzali MP Auschwitz – Birkenau i Fabrykę Schindlera w Krakowie oraz uczestniczyli w warsztatach filmowych i edukacyjnych. Na zakończenie pierwszej części projektu młodzież polsko-niemieckiej wymiany zaprezentowała film, dotyczący losu dzieci w czasie II wojny światowej. W ramach gromadzenia materiałów do filmu młodzież przeprowadziła wywiad z Panem Alwinem Meyerem autorem książki „Nie zapomnij swojego imienia. Dzieci z Auschwitz’’. Uczniowie w międzynarodowych grupach opracowali scenariusz do filmu i wszystkie wypowiedzi w nim  zamieszczone oraz samodzielnie wykonali  jego montaż. Muzykę do filmu skomponował specjalnie na tą okazję uczestnik z Bad Liebenzell Finn Scheuble.

Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Ketach i Polsko-Niemieckiej Współpracy za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu Pani Oldze Onyszkiewicz i Pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz opiekę nad uczniami. Dziękujemy również Rodzicom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na premierze filmu.

Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu oraz na spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec we wrześniu 2017r w Bad Liebenzell na zamku.

Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2017/2018. Zapisy już się rozpoczęły.

koordynator: Jolanta Klęczar–Horak
PZNr10SME

Czytaj więcej...

Reprezentantka „Kopernika” w Dachau

W dniach 30.07-12.08.2016 jako przedstawicielka kęckiego „Kopernika” wzięłam udział w International Youth Meeting in Dachau w Niemczech. Projekt ten Powiat Oświęcimski sfinansował osobom, które zaangażowane były w wolontariat oraz pracę na rzecz szkoły.

Przez dwa tygodnie każdy z uczestników brał udział w warsztatach na temat Holocaustu, które były wykładane w języku angielskim. Wszyscy musieli wybrać po 3 tematy, ja wybrałam:

   -„Edukacja na temat Holocaustu na świecie”
   -„Opór podczas II wojny światowej” (np. Powstanie w Gettcie Warszawskim)
   -„Marsze śmierci”.

Każdy z wykładów był bardzo dobrze przygotowany i naprawdę interesujący. Zorganizowano dla nas również spotkanie z osobami które przeżyły Holocaust. Ja miałam przyjemność porozmawiać z panią Esther Béjarano, która przeżyła Auschwitz tylko dlatego, że zgłosiła się przypadkiem do zespołu muzycznego w obozie, żeby grać na akordeonie, którego nigdy nie miała w rękach. Miałam również szansę porozmawiać w języku ojczystym z Panem Abbą Noar oraz PanemNoah Klieger.

Spotkanie  w Dachau nie miało jedynie celu naukowego czy historycznego, lecz przede wszystkim miało służyć  poznaniu ludzi z różnych części świata, np. z: Turcji, Algierii, Ukrainy, Rosji, Hiszpanii czy Izraela. Mieliśmy okazje poznać kulturę danego kraju, tradycję, język oraz  nabrać szacunku do wyznawców innych religii.

Nikt nie patrzył jak ktoś jest ubrany, w co wierzy albo jakiej jest orientacji. Ważne było to, że jesteśmy ludźmi, że możemy wspólnie budować przyszłość tego świata bez konfliktów, bez wojen.

W formie wycieczek zwiedzaliśmy Monachium oraz Norymbergę. W hostelu IYM uczyliśmy się tradycyjnego tańca bawarskiego- było przy tym masę śmiechu oraz radości. Były również momenty pełne powagi, nostalgii i zadumania – np.  podczas zwiedzania obozu koncentracyjnego w Dachau.

Ten czas spędzony w Dachau był dla mnie niezapomniany. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów będę mogła wziąć udział w podobnym projekcie.

Hrapkowicz Dagmara, III H
PZNr10SME im. M.Kopernika, Kęty

 

Czytaj więcej...

„Kopernik” na wymianie w Bad Liebenzell

   W kwietniu 2016r. uczniowie kęckiego „Kopernika” wzięli udział w tygodniowej międzynarodowej edycji projektu organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu  wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Niemczech w Badenii Wirtembergii. Mieszkali oni na zamku Burg Bad Liebenzell. Podczas wymiany uczniowie pod opieką pani Olgi Onyszkiewicz uczestniczyli w warsztatach teatralnych, podziwiali piękno kurortu, korzystali z kąpieliska termalnego a także zwiedzali w Stuttgarcie Muzeum Porsche.

Głównym celem wymiany była realizacja projektu dotyczącego uchodźców.

W pierwszej części projektu uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące przyczyn pozostawienia swego kraju przez uchodźców, warunków życia  na obczyźnie.  Swoje stanowisko uczestnicy seminarium mogli wyrazić podczas warsztatów teatralnych, prowadzonych pod kierunkiem pedagoga teatralnego. Istotą projektu jest bowiem spotkanie młodych ludzi z Polski i Niemiec oraz wspólna kreatywna praca, podczas której młodzież ma możliwość zaprezentowania swych przemyśleń i pomysłów.

   PZ Nr 10 w Kętach reprezentowali uczniowie z klasy drugiej technikum Jakub Dyczkowski oraz Bartosz Pilarczyk. Dzięki wymianie uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe poznali kolegów i koleżanki z Niemiec oraz ich przepiękny region nieopodal granicy francuskiej. Pracowano  także nad zarysem drugiej części projektu, który odbędzie się w listopadzie 2016 w MDSM w Oświęcimiu, gdzie ponownie spotkają się przedstawiciele „Kopernika” w Kętach z uczestnikami z Badenii-Würtembergii.

Koordynatorami projektu są: Olga Onyszkiewicz kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM w Oświęcimiu, Gertrud Gandenberger M.A.Burg Liebenzell oraz Jolanta Klęczar-Horak nauczyciel języka niemieckiego, wieloletni organizator polsko-niemieckiej wymiany w PZ Nr 10 SME w Kętach.

Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu Pani Oldze Onyszkiewicz i Pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.

Z niecierpliwością czekamy na drugą część edycji projektu oraz na spotkanie w listopadzie, a w czerwcu na wizytę organizatora polsko-niemieckiej młodzieży z Uelzen Pani Telse Seitschek-Flügge, która zapoczątkowała wymianę z PZ Nr10SME.

Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2016/2017.Zapisy  już rozpoczęte.

Czytaj więcej...

Reprezentant „ Kopernika” na polsko-niemieckiej wymianie w Bad Liebenzell

Uchodźcy – w poszukiwaniu azylu w Europie. Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem zajmowali się uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w Bad Liebenzell w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec w dniach od 4 do 10 maja 2015 r. Uczniowie skoncentrowali się na pytaniach, z jakich powodów ludzie opuszczają swoją ojczyznę, w jakich warunkach żyją uchodźcy w Polsce i w Niemczech, jakie mają prawa i perspektywy na przyszłość.

W projekcie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa uczniów z Polski i Niemiec. PZNr10SME w Kętach reprezentował uczeń klasy I B technikum Jakub Widlarz. W poniedziałek uczniowie z różnych szkół wyruszyli do Niemiec do Bad Liebenzell pod granicę z Francją pod opieką pani Olgi Onyszkiewicz. Po całonocnej podróży autokarem dotarli w godzinach przedpołudniowych na miejsce spotkania. Tam powitała ich nauczycielka Gertrud Gandenberger wraz ze swoimi uczniami. Uczestnicy polscy i niemieccy zamieszkali w pięknym zamku na wzgórzu w uzdrowiskowej miejscowości Bad Liebenzell, z którego podziwiali panoramę całej okolicy. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie uczestniczyli także w warsztatach medialnych, podziwiali piękno kurortu Bad Liebenzell oraz urokliwe miasto Tübingen podczas rejsu statkiem po rzece Neckar.
Z relacji Jakuba wynika, że uczestnicy są bardzo zadowoleni z programu wymiany, przyjaznej atmosfery, a także możliwości poszerzenia znajomości języków obcych. Uczniowie z niecierpliwością czekają na drugą część wymiany. Tym razem uczestnicy z Niemiec i Polski odwiedzą Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie wspólnie będą realizowali drugą część projektu.
Koordynatorami wymiany są Olga Onyszkiewicz kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM w Oświęcimiu, Gertrud Gandenberger M.A.Burg Liebenzell oraz Jolanta Klęczar-Horak nauczyciel języka niemieckiego PZNr10SME w Kętach.
Dziękujemy Dyrekcji PZNr10SME w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wspieranie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu pani Oldze Onyszkiewicz i pani Gertrud Gandenberger za realizację tegorocznego programu oraz opiekę nad uczniami.

Czytaj więcej...

„Kopernik” na wymianie w Bad Liebenzell

Uczniowie kęckiego „Kopernika” w dniach 30.03-05.04.2014r. wzięli udział  w międzynarodowej edycji projektu organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Niemczech w Badenii Wirtembergii. Uczestnicy z naszej szkoły w towarzystwie uczniów z „Dąbrowskiej” i ze Sławkowa przebywali na tygodniowej polsko-niemieckiej wymianie uczniów Małopolski i Śląska w pięknym kurorcie w Bad Liebenzell w Badenii Wirtembergii na południu Niemiec, gdzie zamieszkali na zamku Forum Burg Bad Liebenzell. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie pod opieką pani Olgi Onyszkiewicz uczestniczyli w warsztatach medialnych, podziwiali piękno kurortu oraz Karlsruhe, a także korzystali z kąpieliska termalnego.

Głównym celem wymiany była realizacja projektu dotyczącego praw człowieka.

W pierwszej części projektu uczniowie podejmowali temat odwagi cywilnej i poszanowania praw człowieka w różnych sytuacjach życia codziennego na podstawie własnych doświadczeń. Młodzież próbowała znaleźć odpowiedź na pytania:
*Co dla mnie oznacza odwaga cywilna ?
*Jaka ma być moja postawa w codziennym życiu w kontekście poszanowania praw człowieka?

Swoje stanowisko w tej kwestii uczestnicy seminarium mogli wyrazić podczas warsztatów artystycznych.

Uczniowie pracowali także nad zarysem drugiej części projektu, który odbędzie się we wrześniu 2014 w MDSM w Oświęcimiu, gdzie ponownie spotkają się uczniowie między innymi z „Kopernika”  w Kętach z uczestnikami z Badenii-Wurtembergii.
Z wywiadów z naszymi uczniami wynika, że są zadowoleni z udziału w  wymianie, dzięki której rozwinęli swoje umiejętności językowe, poznali kolegów i koleżanki z Niemiec oraz ich przepiękny region nieopodal granicy francuskiej. Uczestnikom wymiany podobało się zamieszkiwanie na zamku Bad Liebenzell położonego na okazałym wzniesieniu, z którego podziwiali panoramę kurortu Bad Liebenzell.

Koordynatorami projektu są: Olga Onyszkiewicz kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM w Oświęcimiu, Gertrud Gandenberger M.A.Burg Liebenzell, Jolanta Klęczar-Horak nauczyciel języka niemieckiego w PZNr10 w Kętach, wieloletni organizator polsko-niemieckiej wymiany.
Wymiana polsko-niemiecka ma duże znaczenie w promocji naszej szkoły nie tylko w kraju, ale także za granicą oraz umożliwia rozwój umiejętności językowych uczniów. Dziękujemy Dyrekcji PZNr10 w Kętach i polsko-niemieckiej współpracy, za wspieranie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu Pani Oldze Onyszkiewicz i Pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.

Z niecierpliwością czekamy na drugą część edycji projektu oraz na spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec we wrześniu.

 

Koordynator projektu w PZ Nr 10
p. Jolanta Klęczar-Horak

Czytaj więcej...

20 lat polsko-niemieckiego partnerstwa szkół PZNr10 i THR w Uelzen

W dniach 09–15 marca 2013r. grupa uczniów z Kęckiego Kopernika wraz z opiekunkami: p._Jolantą Klęczar–Horak oraz p._Agnieszką Waliczek–Pieczka brała udział w projekcie Polsko–Niemieckiej Wymiany Młodzieży, która trwa nieprzerwanie już 20_lat pomiędzy Szkołami: Teodor–Heuss Realschule w Uelzen i Powiatowym Zespołem Nr_10 Szkół Mechaniczno- Elektrycznych im._Mikołaja Kopernika w Kętach. Spotkanie tym razem miało miejsce w królewskim mieście Poczdam położonym ok._30 km od Berlina.

W trakcie spotkania współtworzono książkę kucharską w oparciu o tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej, które wspólnie przygotowywano. Projekt zrealizowany był w wyjątkowy sposób gdyż wszelkie posiłki dla 27_osób przyrządzano samodzielnie po uprzednio dokonanych zakupach za które odpowiedzialne były wyznaczone wcześniej grupy polsko–niemieckie. Pomimo trudności, zadanie to było nie tylko ciekawe i inspirujące, ale również nauczyło nas kreatywności, wzajemnej współpracy i organizacji. Oprócz przygotowywania posiłków uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzania zabytków Poczdamu m.in._Zespołu Pałacowo-Parkowego Sanssoucci (Bez troski) oraz największych atrakcji turystycznych Berlina takich jak Mur Berliński czy też Brama Brandenburska.  Jedną z atrakcji była również wizyta w kinie na filmie niemieckojęzycznym, podczas którego uczestnicy mogli się zapoznać z kinematografią niemiecką. W trakcie wymiany, jak zwykle, zawarto nowe przyjaźnie, zapoznano się z kulturą oraz zwyczajami obu państw poprzez animacje językowe czy też zabawy. Z okazji 20–lecia współpracy obu szkół polska grupa poczęstowała wszystkich uczestników wymiany własnoręcznie przygotowanym tortem  oraz tradycyjnymi „prażonkami”.

Pragniemy podziękować Dyrekcji PZ Nr 10 SME w Kętach, rodzicom – bez zgody których spotkanie to nie byłoby możliwe, oraz Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za finansowe wsparcie projektu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie tym razem nad morzem w Golm.

A.Waliczek–Pieczka
J. Klęczar – Horak

Czytaj więcej...

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży – na Mazurach

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY KĘTY – UELZEN

PROJEKT „Kultura i historia – wspólne odkrywanie na Mazurach”

19 ROK WSPÓŁPRACY SZKÓŁ KOPERNIK – HEUSS

 

Rankiem 12 kwietnia o godzinie 7.10 uczniowie oraz nauczyciele kęckiego Kopernika z pozytywnym nastawieniem spotkali się na dworcu PKP w Kętach. Każdy miał niewielkie obawy przed wyprawą ale cel był jeden – poznanie nowych ludzi oraz dobra zabawa! Tak rozpoczęła się polsko – niemiecka wymiana uczniów Kęty – Uelzen, która trwa już 19 rok.

Po 14-godzinnej podróży dotarliśmy do Olsztyna, gdzie przywitaliśmy się z niemiecką młodzieżą z zaprzyjaźnionej szkoły Theodor – Heuss – Realschule z Uelzen i razem dojechaliśmy na miejsce – do Międzynarodowego Miejsca Spotkań Młodzieży Camp Rodowo na Mazurach. Okolica ujęła każdego z nas. Cisza, spokój, z dala od miejskiego zgiełku (godzina drogi pieszo do centrum wioski). Dookoła las, jezioro Lampasz oraz pola uprawne. Każdy znalazł tam miejsce do odpoczynku.

Zmęczeni ale zadowoleni zakwaterowaliśmy się w pokojach w grupach mieszanych (polsko – niemieckich) i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na kolejny dzień. Animatorzy oraz wolontariusze z Niemiec, Hiszpanii, Turcji i Francji przygotowali dla naszej grupy liczne zajęcia integracyjno – językowe, otwierające nas na inne kultury oraz rozwijające kreatywne myślenie. Między innymi reżyserowaliśmy film, przygotowywaliśmy spektakl teatralny, mieliśmy zajęcia w terenie. Każda grupa zaaranżowała także wieczór z narodowymi atrakcjami, dzięki czemu jeszcze lepiej mogliśmy poznać swoje kraje. Po zajęciach odbywały się dyskoteki oraz karaoke. Między zajęciami mieliśmy czas wolny, graliśmy wtedy w karty, piłkę siatkową, lub prowadziliśmy rozmowy w kilku językach przy kominku.

Oprócz zajęć byliśmy na wycieczkach krajoznawczych. I choć pogoda za każdym razem nie dopisała, to cieszyliśmy się swoim towarzystwem. Odwiedziliśmy:

 • Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie wysłuchaliśmy koncertu
 • Zamek biskupów warmińskich w Reszlu
 • Skansen w Olsztynku
 • Miasto oraz miasteczko Country w Mrągowie
 • Cmentarz wojenny w Sudwie
 • Starówkę oraz miasto Olsztyn

Ostatniego dnia pobytu zostały rozdane Oscary Camp Rodowo 2012. Każdy z nas miał świetny humor. Cieszyliśmy się ostatnimi wspólnymi chwilami przed wyjazdem.

21 kwietnia o godzinie 4.00 autobusem dojechaliśmy na dworzec PKP w Olsztynie. Tam pożegnaliśmy naszych nowych znajomych z Niemiec i rozeszliśmy się, każda grupa w swoim kierunku. Oczywiście nie obyło się bez łez. Wyjazd był wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem! Dzięki niemu mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi, zawrzeć nowe znajomości oraz przełamać bariery kulturowe.

Serdecznie dziękujemy Fundacji Rodowo, organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz naszym nauczycielom, p. Jolancie Klęczar – Horak oraz p. Ewie Piwowarskiej,  za zorganizowanie tego wyjazdu!

Już planujemy program kolejnego projektu. Tym razem chcielibyśmy spotkać się z naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec w Golm  nad morzem w Niemczech.

Czytaj więcej...

Wymiana Polsko-Niemiecka – Uczniowie KOPERNIKA na Mazurach

Na początku kwietnia bieżącego roku uczniowie Powiatowego Zespołu Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M.Kopernika w Kętach zgodnie z wieloletnią już tradycją wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą partnerską z Uelzen.

Tegoroczne spotkanie po raz pierwszy w historii naszej wymiany, dzięki staraniom nauczycielki języka niemieckiego pani Jolanty Klęczar-Horak, przebiegało w nieco innych okolicznościach i scenerii. Uczniowie przebywali w Międzynarodowym Centrum Spotkań  Młodzieży „Camp Rodowo” usytuowanym w malowniczym krajobrazie Jeziora Lampackiego i lasów mazurskich, a nie jak dotychczas u rodzin goszczących.

Chociaż deszczowa kwietniowa aura wprawiała początkowo w melancholijny nastrój, nie zakłóciła  magicznej atmosfery tego miejsca. Z dala od zgiełku codzienności, w bliskim kontakcie z przyrodą spotkaliśmy się z otwartym przyjęciem ze strony wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

Choć wiodącym tematem pobytu w Rodowie było lepsze poznanie i zrozumienie kultury i zwyczajów kraju sąsiada, wydarzenia z przeszłości  naszych krajów  nie pozwoliły o sobie zapomnieć. Zwiedzając Wilczy Szaniec w pobliżu Kętrzyna wróciliśmy pamięcią do wydarzeń II Wojny Światowej, które ciągle kładą się cieniem na wzajemnych relacjach Polaków i Niemców. Mimo tego jesteśmy przekonani, że udało nam się w pełni zrealizować założenia Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, mającej na celu polepszenie  wzajemnego zrozumienia,  przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów, których nie brakuje  w świadomości również najmłodszego pokolenia.

Młodzież z obu szkół partnerskich bardzo szybko nawiązała doskonały kontakt ze sobą. Dzięki urozmaiconym zabawom i warsztatom oraz interesujacym  zadaniom w mieszanych grupach uczniowie już w pierwszym dniu znali swoje imiona, szybko zaprzyjaźnili się, chętnie ze sobą współpracowali, a w czasie pożegnania nie kryli łez wzruszenia.

Wieczory przy ognisku i karaoke, zajęcia sportowe, zwiedzanie okolicy oraz niepowtarzalna atmosfera tego miejsca z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Wielu uczestników wymiany czeka z niecierpliwoscią na następne spotkanie…

Czytaj więcej...

Uczniowie z „Kopernika” na polsko-niemieckiej wymianie w Bad Liebenzell

W dniach od 18 do 25 września 2017 r. uczniowie z Technikum im. Mikołaja Kopernika w Kętach Agata Onyszkiewicz, Michał Szafran z klasy ll DH, Krzysztof Garlacz z klasy lll D i Tomasz Czarnik z klasy lll BT wzięli udział w drugiej części projektu w Bad Liebenzell w Badenii Wirtembergii w Niemczech.

Młodzież z naszej szkoły gościła w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell już po raz czwarty. Tematem projektu były prawa dzieci i młodzieży współcześnie. W czasie seminarium młodzież wzięła także udział w warsztatach teatralnych i w wycieczce do Stuttgartu.

Z wywiadów z uczniami wynika że są zadowoleni z wizyty w Niemczech, przekonali się do rozwijania umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, poznali uroczą miejscowość uzdrowiskową Bad Liebenzell oraz nawiązali przyjaźnie.

Serdeczne podziękowania za opiekę nad młodzieżą kierujemy do Pani Olgi Onyszkiewicz, Pani Gertrud Gaudemberger dziękujemy za organizację wymiany Bad Liebenzell, a Dyrekcji PZNr10SME za wspieranie idei wymiany.

Koordynator wymiany młodzieży w  PZNr10SME w Kętach: Jolanta Klęczar Horak

Czytaj więcej...