A
A
C

 „Tylko przyjaźń między narodami może zapewnić pokój w przyszłości” – 37 spotkanie młodzieży w Dachau.

 W dniach od 26 lipca do 10 sierpnia w Dachau odbyła się coroczna edycja International Youth Meeting. Dzięki uprzejmości Starostwa w Dachau oraz Starostwa powiatowego w Oświęcimiu, a także zaangażowaniu dyrektora PZ nr 10 w Kętach pani Ilony Kuli, oraz Jolanty Klęczar – Horak i Bernadetty Czech-Sailer i w tym roku udział w nim wzięli uczniowie kęckich szkół. Warto nadmienić również, że byli oni jedynymi polskimi uczestnikami IYM.

„Pamięć – Spotkanie – Zrozumienie – Kształtowanie Przyszłości”- to motto spotkania, na które ściąga do Dachau młodzież z całego świata. Dzięki warsztatom skupionym między innymi na historii narodowego socjalizmu, sposobach walki z nazistami w czasie wojny oraz mniejszościom przebywającym w obozach koncentracyjnych uczestnicy poznali między innymi historię Mohameda Husena- czarnoskórego Askari, a także aktora, zabitego przez nazistów w 1944 roku w KZ Sachsenhausen.

Ważnym punktem były również spotkania z „Eyewitnesses” tj. świadkami naocznymi. Nowością było jednak przybycie drugiego i trzeciego pokolenia, czyli dzieci i wnuków osób uwięzionych niegdyś w obozach koncentracyjnych. Ponadto poznawanie historii KL Dachau nie ograniczało się jedynie do zwiedzenia miejsca głównego obozu. W specjalnie przeznaczonym dniu uczestnicy mieli do wyboru wyjście do jednego z siedmiu miejsc z nim związanych. Jednym z nich było Leitenberg- cmentarz będący miejscem spoczynku dla ponad 4 tysięcy zamordowanych więźniów w tym polskich.

W równej połowie IYM odbyło się „Fest der Begegnung”, na którym uczestnicy przedstawili mieszkańcom Dachau oraz wszystkim zainteresowanym owoce swojej pracy. Impreza nie obyła się bez przedstawień muzycznych oraz przemów Starosty Dachau, Stefana Löwla; byłych członków drużyny IYM, a także Leszka Żukowskiego – uczestnika Powstania Warszawskiego oraz byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Flossenburg.

Udział w 37 Spotkaniu młodzieży umożliwił uczestnikom zwiedzanie takich miast jak Monachium oraz Ratyzbona, nie tylko pod kątem śladów narodowego socjalizmu oraz walki z nim, ale również wcześniejszej historii miasta.

Słowa pana Leszka Żukowskiego – „Tylko przyjaźń między narodami może zapewnić pokój w przyszłości ” na zawsze pozostaną w pamięci uczestników Spotkania.