A
A
C

Reprezentantka „Kopernika” w Dachau

W dniach 30.07-12.08.2016 jako przedstawicielka kęckiego „Kopernika” wzięłam udział w International Youth Meeting in Dachau w Niemczech. Projekt ten Powiat Oświęcimski sfinansował osobom, które zaangażowane były w wolontariat oraz pracę na rzecz szkoły.

Przez dwa tygodnie każdy z uczestników brał udział w warsztatach na temat Holocaustu, które były wykładane w języku angielskim. Wszyscy musieli wybrać po 3 tematy, ja wybrałam:

   -„Edukacja na temat Holocaustu na świecie”
   -„Opór podczas II wojny światowej” (np. Powstanie w Gettcie Warszawskim)
   -„Marsze śmierci”.

Każdy z wykładów był bardzo dobrze przygotowany i naprawdę interesujący. Zorganizowano dla nas również spotkanie z osobami które przeżyły Holocaust. Ja miałam przyjemność porozmawiać z panią Esther Béjarano, która przeżyła Auschwitz tylko dlatego, że zgłosiła się przypadkiem do zespołu muzycznego w obozie, żeby grać na akordeonie, którego nigdy nie miała w rękach. Miałam również szansę porozmawiać w języku ojczystym z Panem Abbą Noar oraz PanemNoah Klieger.

Spotkanie  w Dachau nie miało jedynie celu naukowego czy historycznego, lecz przede wszystkim miało służyć  poznaniu ludzi z różnych części świata, np. z: Turcji, Algierii, Ukrainy, Rosji, Hiszpanii czy Izraela. Mieliśmy okazje poznać kulturę danego kraju, tradycję, język oraz  nabrać szacunku do wyznawców innych religii.

Nikt nie patrzył jak ktoś jest ubrany, w co wierzy albo jakiej jest orientacji. Ważne było to, że jesteśmy ludźmi, że możemy wspólnie budować przyszłość tego świata bez konfliktów, bez wojen.

W formie wycieczek zwiedzaliśmy Monachium oraz Norymbergę. W hostelu IYM uczyliśmy się tradycyjnego tańca bawarskiego- było przy tym masę śmiechu oraz radości. Były również momenty pełne powagi, nostalgii i zadumania – np.  podczas zwiedzania obozu koncentracyjnego w Dachau.

Ten czas spędzony w Dachau był dla mnie niezapomniany. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów będę mogła wziąć udział w podobnym projekcie.

Hrapkowicz Dagmara, III H
PZNr10SME im. M.Kopernika, Kęty