A
A
C

Uczniowie z „Kopernika” na polsko-niemieckiej wymianie

Uczniowie z klas Technikum PZNr10 im. M.Kopernika w Kętach wzięli udział w dniach od 20 do 25 marca 2017r w polsko-niemieckiej wymianie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Badenii- Wirtembergii.

Tematem tegorocznego projektu były „ Prawa człowieka wczoraj- prawa człowieka dzisiaj. Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć’’.

Podczas wymiany w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, polsko-niemieccy uczestnicy zwiedzali MP Auschwitz – Birkenau i Fabrykę Schindlera w Krakowie oraz uczestniczyli w warsztatach filmowych i edukacyjnych. Na zakończenie pierwszej części projektu młodzież polsko-niemieckiej wymiany zaprezentowała film, dotyczący losu dzieci w czasie II wojny światowej. W ramach gromadzenia materiałów do filmu młodzież przeprowadziła wywiad z Panem Alwinem Meyerem autorem książki „Nie zapomnij swojego imienia. Dzieci z Auschwitz’’. Uczniowie w międzynarodowych grupach opracowali scenariusz do filmu i wszystkie wypowiedzi w nim  zamieszczone oraz samodzielnie wykonali  jego montaż. Muzykę do filmu skomponował specjalnie na tą okazję uczestnik z Bad Liebenzell Finn Scheuble.

Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Ketach i Polsko-Niemieckiej Współpracy za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu Pani Oldze Onyszkiewicz i Pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz opiekę nad uczniami. Dziękujemy również Rodzicom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na premierze filmu.

Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu oraz na spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec we wrześniu 2017r w Bad Liebenzell na zamku.

Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2017/2018. Zapisy już się rozpoczęły.

koordynator: Jolanta Klęczar–Horak
PZNr10SME