A
A
C

Zagraniczne praktyki z „Kopernikiem” – tym razem o Anglii

Zagraniczne praktyki z „Kopernikiem” – tym razem o Anglii

Plymouth -jedno z największych miast na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii, jest miejscem praktyk hotelarzy i kucharzy kęckiego Kopernika. Uczniowie klas 3 odbywają miesięczną praktykę zawodową połączoną z doskonaleniem języka w angielskich  firmach  w ramach projektu  „Europejskie Praktyki Zawodowe – doświadczenie na dziś i jutro” , który to jest realizowany z programu edukacyjnego Unii Europejskiej Erasmus+.

Grupa 18 osobowa rozpoczęła swoją angielską przygodę 22 kwietnia lotem do Bristolu. Po przyjeździe do docelowego Plymouth uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin goszczących. Pierwszy dzień pobytu to spotkanie- welcome meeting w szkole językowej Tellus, które okazało się być momentem organizacyjnym dla grupy polskiej, włoskiej i francuskiej. Integralną częścią pierwszego dnia praktyk była wspólna wycieczka po mieście. Plymouth pokazało się ze swojej lepszej strony,  w słońcu prezentując swe historyczne i geograficzne walory. Dzień następny to podjęcie pracy w firmach hotelarskich i gastronomicznych. Tydzień  wypełniony był rzetelnym wykonywaniem codziennych obowiązków w angielskich firmach, co pozwala zdobyć wiedzę i branżowe doświadczenie. Popołudniami młodzież ma możliwość  spotkania się w szkole Tellus w międzynarodowym towarzystwie w ramach zajęć obejmujących zabawy integrujące grupy, kształcenie językowe i kulturowe. Z kolei sobota to czas aktywnego odpoczynku –poza nami wyjazd do Kornwalii,  zwiedzanie St Michael’s Mount koło Penzance oraz St.Ives, największych atrakcji turystycznych regionu.

Zagraniczne praktyki zawodowe są nadzorowane przez opiekunów stażu i koordynatorów Erasmusa+, którzy z dumą przyjmują opinie bossów o pracy polskich uczniów, podkreślających sumienność, pracowitość, kompetencje zawodowe i komunikatywne praktykantów.

Nad bezpieczeństwem, dobrym samopoczuciem uczniów czuwają nie tylko polscy nauczyciele, ale również rodziny goszczące, nazywane pieszczotliwie przez młodzież „host mamami”. Gospodarze pomagają młodzieży w organizowaniu życia codziennego, dogadzają ich kulinarnym zachciankom, wyjaśniają zawiłości angielskiego stylu życia i mentalności, są pomocni w każdej trudnej sytuacji.

Staże zawodowe potrwają jeszcze 2 tygodnie; przed uczestnikami kolejne profesjonalne wyzwania, ale i podróże, jak na przykład wyjazd do Torquay w hrabstwie Devon, czy ogrodu botanicznego Eden Project.

PZNr10SME

Kategoria: Aktualności, Projekty Data opublikowania: 15 maja 2017 13:16