A
A

„Chcę pójść w ślady Mai Włoszczowskiej…” – Magdalena Zielińska

Magdalena Zielińska

…jest uczennicą III klasy Technikum Hotelarskiego w Powiatowym Zespole nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach. Od siedmiu lat trenuje kolarstwo górskie MTB oraz kolarstwo szosowe. Wyjątkowo  zakończył się dla Magdy tegoroczny sezon – w Mistrzostwach Polski MTB  zdobyła tytuł Mistrzyni Polski 2016.

Dobre wyniki w startach zagranicznych pozwoliły jej również zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy i Świata. W krótkiej rozmowie przybliżamy postać młodej sportsmenki .

Skąd wzięła się u ciebie pasja kolarska?

Magda: Do uprawiania tej dyscypliny zachęcili mnie głównie moi starsi bracia, a także mój tata, którzy też mieli dużo do czynienia z rowerem. Jestem osobą ciekawą świata i wszystko mnie interesuje. Ścigam się w klubie UKS (Uczniowski Klub Sportowy) Sokół Kęty  już od 2009 roku. W naszym zespole atmosfera jest wyluzowana, lubimy sobie pożartować, ale też poważnie porozmawiać. Czujemy się jak jedna wielka wspierająca się rodzina.  Jestem pod opieką trenera Piotra Karkoszki, z którym mój tata długo się zna. Uprawiam kolarstwo górskie MTB i szosowe. W kolarstwie górskim czuję się lepiej i mam zamiar uprawiać wyłącznie tą dyscyplinę. Chcę pójść w ślady Mai Włoszczowskiej.

Na pewno jesteś dumna ze swoich osiągnięć. Ich lista jest imponująca.

Magda: Z kolarstwem mam do czynienia już 7 lat. Z tego też powodu moje doświadczenie jest  w miarę wysokie. Pojawiają się rezultaty na zawodach. Osiągam co raz to lepsze wyniki. Jestem szczęśliwa, gdyż moje poświęcenie nie idzie na marne. Przyznam, że nie jest łatwo, ponieważ wiąże się z tym dużo wyrzeczeń. Mam dużo obowiązków. Czasem brakuje czasu na wywiązanie się z nich ale staram się wszystko pogodzić. Dużo podróżuję w celu trenowania w trakcie zgrupowań i startów w zawodach. Z każdym rokiem uczę się czegoś nowego i to mnie najbardziej cieszy.

 

Wiążesz swoją przyszłość z zawodowym kolarstwem ?

Magda: W moich planach chcę  kontynuować to, co zaczęłam aż uzyskam odpowiednie wyniki. Wiem, że będzie ciężko, ale wiara czyni cuda. Wierzę, że jestem wstanie dokonać wielu rzeczy, jak inni. Nie chcę, aby mój cenny czas poświęcany na treningi się zmarnował. Wszystko też zależy od tego, jak będzie funkcjonować kadra polski MTB w przyszłych latach i czy znajdę odpowiedni klub, który mógłby mnie utrzymać.

 

Kto najbardziej przyczynił się do twoich sukcesów?

Do moich sukcesów przyczyniło się wiele osób. Głównie mój trener Piotr Karkoszka, któryjest jednym z najbardziej doświadczonych trenerów kolarskich. Był  bardzo dobrym zawodnikiem, osiągającym świetne wyniki. Dzięki temu posiada ogromną wiedzę, którą wykorzystuje w praktyce i przekazuje następnemu pokoleniu. Całe swoje życie poświęca kształceniu młodzieży, z którą świetnie się czuje. Najbardziej cenię go za cierpliwość i opanowanie, jakie posiada.  Uważa, iż nie liczy się wygrana tylko stuprocentowa wiara, chęci i zaangażowanie w to, co się robi. Stosuje specyficzne rodzaje treningów powodujących przewagę nad innymi klubami. Trener wychował wielu mocnych kolarzy, ścigających się teraz zawodowo. Swoje sukcesy zawdzięczam także trenerowi Rafałowi Hebiszowi, który trenował mnie przez dwa lata w kadrze Juniorów i dzięki któremu mogłam być sponsorowana przez firmę Kellys udostępniającą mi swój sprzęt, na którym się ścigam i wzięłam udział w zgrupowaniach zagranicznych.

 

Jakie korzyści, Twoim zdaniem, przynosi uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu?

Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści. Kolarstwo to nie tylko jazda na rowerze, ale coś więcej. Daje nam mnóstwo motywacji.  Ma nas nauczyć codziennego, samodzielnego, pełnego optymizmu życia, także pracowitości i punktualności. Jestem szczęśliwa, ponieważ teraz nie boję się niczego i jestem gotowa stawić czoło każdemu wyzwaniu.

 

Wyzwaniem jest na pewno dla Ciebie umiejętność godzenia obowiązków szkolnych z pasją wymagającą ogromnego zaangażowania. Co zadecydowało o Twoim wyborze naszej szkoły  i klasy, do której uczęszczasz ?

Lubię nowe wyzwania. Szukałam szkoły średniej, w której mogłabym spróbować czegoś nowego. Patrzę przyszłościowo na świat i pomyślałam, że technikum będzie dla mnie odpowiednie, ponieważ zdobędę odpowiednie umiejętności. Wolę uczyć się w praktyce. Wybrałam zawód hotelarza, ponieważ lubię podróżować, mieć dobre kontakty z innymi. Mogę jeszcze i planuję po technikum wybrać się na studia na AWF, przez co ze sportem będę jeszcze bardziej związana.

 

Czy angażujesz się jeszcze gdzieś dodatkowo ?

Angażuję się jako wolontariuszka w Szlachetnej Paczce i biorę udział w organizowanych przez szkołę zawodach. Najwięcej czasu poświęcam nauce w szkole i uprawianiu sportu.

 

Jakie masz cele i plany na przyszłość ?

Na razie myślę o skończeniu szkoły, zdaniu egzaminu zawodowego i maturalnego. Potem gdy będzie po wszystkim, wybiorę się na studia AWF, gdzie będę pod stałą kontrolą trenera. Dzięki temu będę mogła dalej się kształcić i nie będę musiała rezygnować ze swoich planów dotyczących zawodowego kolarstwa.

 

Czy takie zaangażowanie w sport, jak twoje, zmieniło Cię ? Czy dostrzegasz w sobie jakąś ewolucję osobowości ? Jaka byłaś kiedyś, a jaka jesteś teraz ?

Przed uprawieniem tej dyscypliny niczym się nie przejmowałam i robiłam, co chciałam. Teraz muszę się trochę ograniczać. Stałam się bardziej odpowiedzialna, samodzielna, aktywna, ciekawa świata,  więcej przykładam się do pracy.  Z wiekiem mam coraz więcej obowiązków, zdobywam coraz większe doświadczenia. Nigdy nie lubiłam leniuchować. Całe swoje dzieciństwo aktywnie spędziłam na podwórku, wychowując się wśród przewagi chłopców. Jestem lepsza w sporcie niż w nauce. Lubię uczyć się rzeczy przydatnych w życiu, praktycznych. To lepiej mi wychodzi. Kolarstwo dało mu mnóstwo motywacji, nauczyło mnie pozytywnego myślenia. Moja wiara wzmocniła się, dostarczyła mi  mocy do pozytywnego życia. Dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych. Wymagam mało od świata a dużo od siebie i to sprawia, że osiągam wyznaczone cele.

 

To świetna puenta naszej rozmowy. Dziękujemy za poświęcony czas i życzymy kolejnych sukcesów.

PZ NR10 SME w Kętach

Oto osiągnięcia Magdy w samym tylko 2016 roku:
================================

 

05.03.2016- Mistrzyni Małopolski w kolarstwie przełajowym, Kęty

13.03.2016- 9 miejsce MTB, Włochy w miejscowości Traviso (UCI*)

28.03.2016- 10 miejsce MTB Włochy, Mediolan (UCI)

10.04.2016- 2 miejsce MTB Czechy, Praga (UCI)

24.04.2016- 4 miejsce MTB, Austria, Graz (UCI)

07.05.2016- 23 miejsce w Mistrzostwach Europy MTB, Szwecja,  Husqvarna  (z defektem roweru)

14.05.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB w Białej,

21.05.2016- 1 miejsce MTB, Ostrzyce

29.05.2016- 1 miejsce MTB, Spytkowice

05.06.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Tuchów

19.06.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Wałbrzych

1.07.2016- 15 miejsce w Mistrzostwach Świata MTB, Czechy,  Nove Mesto

10.07.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Skomielna Biała

15.07.2016- 1 miejsce w Mistrzostwach Polski MTB, Gielniów

24.07.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Boguszów Gorce

14.08.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Sławno

21.08.2016- 1 miejsce wyścig MTB o Puchar Prezesa PZKOL, Orawka

27.08.2016- 10 miejsce Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski, Wysowa Zdrój

03.09.2016- 1 miejsce Puchar Polski MTB, Głuchołazy

10.09.2016- 1 miejsce Trophy Mai Race MTB, Jelenia Góra (UCI)

11.09.2016- 1 miejsce Maraton MTB, Mistrzostwa Polski Jelenia Góra

17.09.2016- 1 miejsce Finał Pucharu Polski MTB, Siedlce (zwyciężczyni wszystkich edycji PP)

08.10.2016- 1 miejsce w Mistrzostwach Polski Enduro, Baligród

* UCI- wyścigi międzynarodowe

Kategoria: Portrety Data opublikowania: 20 maja 2017 11:58