A
A

Wystawa szopek krakowskich i Kazimierz

Wystawa szopek krakowskich i Kazimierz

24.01.2024 r. ekipa Kółka Turystycznego „20-stka” wyruszyła na tradycyjną, zimową wyprawę- do Krakowa. Naszym celem było zwiedzenie wystawy szopek krakowskich i poznanie historii słynnej dzielnicy żydowskiej- Kazimierza.

O godzinie 6:50 wszyscy (wyspani i wypoczęci) stawili się na dworcu PKP w Kętach. Zanim przyjechał pociąg, jak tradycja każe, ustawiliśmy się w kółko i każdy powiedział o sobie kilka słów. Większość stanowili informatycy. W międzyczasie nadjechał nasz pociąg, którym udaliśmy się do Krakowa.

Pierwszym punktem wyprawy był historyczny Kazimierz. Odwiedziliśmy tam kilka synagog: Synagogę Izaaka Jakubowicza, która niestety była w trakcie remontu, Synagogę Wysoką (najładniejsza według niektórych) oraz Starą Synagogę. Do ostatniej udało nam się wejść oraz zobaczyć ją od wewnątrz. Miły, starszy pan opowiedział nam historię dzielnicy oraz świątyni. Dowiedzieliśmy się też, że jest to jedyna ciągle czynna synagoga, w której odprawiane są nabożeństwa. Następnie zwiedzaliśmy cmentarz żydowski -zaskoczeniem dla nas były kamienie kładzione na macewach zamiast świeczek. Dzięki prezentacji zadań przygotowanych przez kółkowiczów, poznaliśmy historię ludności żydowskiej w Krakowie, samego Kazimierza oraz różnice między chrześcijaństwem a  judaizmem.

Potem przyszedł czas na obiad, wykorzystany również na suszenie naszych kurtek -niestety pogoda nie dopisała tego dnia. Po posiłku, z nową energią, udaliśmy się do Pałacu Krzysztofory na wystawę szopek. W tym roku motywem przewodnim była postać  Mikołaja Kopernika oraz Jana Matejki, którzy pojawiali się w szopkach w towarzystwie Pana Twardowskiego, Lajkonika, Smoka Wawelskiego, krakowiaków w strojach ludowych, w otoczeniu krakowskich budowli i zabytków. Mogliśmy zobaczyć 232 szopki w najróżniejszych rozmiarach, kolorach oraz stylach. Wiele z nich posiadało ruchome elementy, a precyzja ich wykonania, jak co roku, wzbudziła nasz podziw i uznanie.

Made by NJ.

Kategoria: Aktualności, Kółko turystyczne 20-stka Data opublikowania: 30 stycznia 2024 22:35