A
A

Kraków- śladem św. Jadwigi Królowej i Mikołaja Kopernika, wystawa szopek

Kraków- śladem św. Jadwigi Królowej i Mikołaja Kopernika, wystawa szopek

Koło Turystyczne „20-stka” kontynuuje projekt: „Szlakiem legend krakowskich”, połączony ze zwiedzaniem wystawy Szopek Krakowskich. Wydarzenie miało miejsce 14.01.2023 r., oczywiście w Krakowie i oczywiście w sobotę.

Tegoroczny wyjazd odbył się śladem św. Jadwigi Królowej i Mikołaja Kopernika (w związku z 550. rocznicą urodzin patrona naszej szkoły). Kółkowicze przygotowali swoje prezentacje, dotyczące postaci Królowej. Poznaliśmy historię zaślubin młodziutkiej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, przekazania  klejnotów na odnowienie krakowskiej Alma Mater, legendę o śladzie stopy Królowej w kościele na Piasku. Podziwialiśmy jej portret w auli UJ i wysłuchaliśmy Historii o Czarnym Krucyfiksie Królowej Jadwigi w Katedrze na Wawelu.

Ze ścian szacownej auli uniwersyteckiej spoglądał na nas- równocześnie zerkając w niebo – sam Mikołaj Kopernik, prezentując przyrządy astronomiczne na obrazie Jana Matejki. Jego ślad odnaleźliśmy także na tegorocznej wystawie szopek – w zacnym gronie. Obok Mistrza Twardowskiego, Lajkonika, Wierzynka, smoka oraz innych sławnych krakowian w jednej z szopek jej budowniczy umieścił również sławnego astronoma. Różnorodność barw i świateł, artyzm wykonania, pomysłowość szopkarzy i rozmach ich prac sprawiły, że świąteczny nastrój, towarzyszący wystawie szopek, udzielił się nam wszystkim.

W świetnych nastrojach wracaliśmy do domu.

Made by A.

Kategoria: Aktualności, Kółko turystyczne 20-stka Data opublikowania: 18 stycznia 2023 07:29