A
A

Nauczyciele z kęckiego „Kopernika” szlakiem patrona szkoły.

Nauczyciele z kęckiego „Kopernika” szlakiem patrona szkoły.

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – patrona Powiatowego Zespołu Nr10 Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Kętach.

Do obchodów wyjątkowego jubileuszu szczególnie aktywnie przygotowują się szkoły noszące zaszczytne  imię astronoma.  Również nasza szkoła – PZ Nr 10 SME im. Mikołaja Kopernika przyłączyła się do ogólnopolskich projektów, uczestnicząc w różnorakich imprezach kopernikańskich, jak  na przykład Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz wyjazdach śladami wielkiego astronoma. Tym razem to nauczyciele, a nie uczniowie, poznawali Toruń – miasto narodzin uczonego. Wycieczka do grodu słynnego astronoma pod roboczym tytułem- Gotyk na dotyk, Kopernik i piernik w zbliżającym się roku poświęconym Kopernikowi, to obowiązkowy, ale i przyjemny sposób świętowania jubileuszu patrona szkoły.

Sercem miasta, umieszczonym w centralnym miejscu  toruńskiego Rynku Staromiejskiego jest pomnik Mikołaja Kopernika.  Od tego szczególnego miejsca uczestnicy wyjazdu rozpoczęli spacer  w poszukiwaniu licznych  śladów kopernikańskich w Toruniu. W tym  mieście uczony został ochrzczony w dzisiejszej katedrze pw. śś. Janów, spędził dzieciństwo i część swojej młodości w domu przy ulicy obecnie noszącej jego imię. Wiedza o mediewistycznym mieście byłaby bardzo uboga, gdyby nie tło obyczajowe nakreślone dzięki  wizycie w Żywym Muzeum Piernika oraz Domu Legend Toruńskich, gdzie animatorzy w strojach z epoki, przedstawili historię toruńskiego piernika, zdradzili jego sekretną recepturę, którą można sprawdzić na miejscu wypiekając samodzielnie sławne na cały świat Katarzynki. Miasto Kopernika ma bogatą i różnorodną historię, o czym świadczą zwiedzane przez nas elementy najpotężniejszych  systemów fortyfikacyjnych w Polsce, wybudowane pod koniec XIX wieku do obrony granicy Prus; Fort IV- to zabytek militarny najwyższej klasy. Wyjazd turystyczno- krajoznawczy Kopernik i piernik przybliżył uczestnikom historię miasta i czasów, które ukształtowały jednego z  najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości – patrona naszej szkoły.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 20 października 2022 10:46