A
A

20 lat polsko-niemieckiego partnerstwa szkół PZNr10 i THR w Uelzen

W dniach 09–15 marca 2013r. grupa uczniów z Kęckiego Kopernika wraz z opiekunkami: p._Jolantą Klęczar–Horak oraz p._Agnieszką Waliczek–Pieczka brała udział w projekcie Polsko–Niemieckiej Wymiany Młodzieży, która trwa nieprzerwanie już 20_lat pomiędzy Szkołami: Teodor–Heuss Realschule w Uelzen i Powiatowym Zespołem Nr_10 Szkół Mechaniczno- Elektrycznych im._Mikołaja Kopernika w Kętach. Spotkanie tym razem miało miejsce w królewskim mieście Poczdam położonym ok._30 km od Berlina.

W trakcie spotkania współtworzono książkę kucharską w oparciu o tradycyjne potrawy kuchni polskiej i niemieckiej, które wspólnie przygotowywano. Projekt zrealizowany był w wyjątkowy sposób gdyż wszelkie posiłki dla 27_osób przyrządzano samodzielnie po uprzednio dokonanych zakupach za które odpowiedzialne były wyznaczone wcześniej grupy polsko–niemieckie. Pomimo trudności, zadanie to było nie tylko ciekawe i inspirujące, ale również nauczyło nas kreatywności, wzajemnej współpracy i organizacji. Oprócz przygotowywania posiłków uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzania zabytków Poczdamu m.in._Zespołu Pałacowo-Parkowego Sanssoucci (Bez troski) oraz największych atrakcji turystycznych Berlina takich jak Mur Berliński czy też Brama Brandenburska.  Jedną z atrakcji była również wizyta w kinie na filmie niemieckojęzycznym, podczas którego uczestnicy mogli się zapoznać z kinematografią niemiecką. W trakcie wymiany, jak zwykle, zawarto nowe przyjaźnie, zapoznano się z kulturą oraz zwyczajami obu państw poprzez animacje językowe czy też zabawy. Z okazji 20–lecia współpracy obu szkół polska grupa poczęstowała wszystkich uczestników wymiany własnoręcznie przygotowanym tortem  oraz tradycyjnymi „prażonkami”.

Pragniemy podziękować Dyrekcji PZ Nr 10 SME w Kętach, rodzicom – bez zgody których spotkanie to nie byłoby możliwe, oraz Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za finansowe wsparcie projektu.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie tym razem nad morzem w Golm.

A.Waliczek–Pieczka
J. Klęczar – Horak