A
A

„Kopernik” na polsko-niemieckiej wymianie z Bad Liebenzell

Uczniowie z klasy pierwszej Technikum im. Mikołaja Kopernika w Kętach przebywali na polsko-niemieckiej wymianie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w dniach 11 – 15.04.2018r. Pięciu uczniów z „Kopernika” w Kętach: Martyna Wandzel, Tomasz Matejko, Kamil Urbanowski, Konrad Żmudka oraz Mateusz Kocjan realizowali wspólnie z młodzieżą z Niemiec projekt „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj”.

Wymiana młodzieży koncentruje zawsze się wokół zagadnień społeczno-historycznych, a jej celem jest dbałość o zachowanie pamięci historycznej, bo jak w podsumowaniu powiedziała opiekunka grupy niemieckiej Pani Gertrud Gandenberger „Świadkowie zdarzeń historycznych ze względu na swój wiek odchodzą od nas i wy będziecie pełnić rolę świadków historii, wy nimi będziecie”

Tym razem młodzież po zwiedzeniu Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pracowała nad aspektem pracy przymusowej w okresie II wojny. „Można było zauważyć, że dla każdego z nas zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu było mocnym przeżyciem” napisał w relacji z wymiany jeden z uczestników Kamil Urbanowski.

Swoje wrażenia uczniowie zawarli w podsumowaniu i w pracy nad mindmapą.

W przedostatnim dniu wymiany uczestnicy zwiedzali dawne terytorium getta, fabrykę Schindlera w Krakowie oraz podobóz w Płaszowie.

Prezentacje multimedialne w swoich grupach uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany przedstawiali na zakończenie programu w niedzielne przedpołudnie.

Młodzież komunikowała się w języku angielskim i niemieckim. Uczestnicy wrócili zadowoleni i czekają na II część projektu, która odbędzie się w październiku 2018r na zamku w Bad Liebenzell.

Dziękujemy MDSM, który obchodził 30-lecie swojego istnienia, za współpracę z naszą Szkołą trwającą od 1999 roku, gdzie w ramach polsko-niemieckiej wymiany mogliśmy zrealizować wiele ciekawych projektów i do dnia dzisiejszego współpraca z państwem jest bardzo owocna. Życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za wsparcie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu pani Natalii Tkachenko i pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.

Czekamy na kolejną edycję projektu oraz na spotkanie w październiku 2018r. w Bad Liebenzell, gdzie będziemy zajmować się aspektami pracy przymusowej obecnie. Zapraszamy na wymianę na rok szkolny 2018/2019. Zapisy już się rozpoczęły, zostały jeszcze wolne miejsca.

Koordynator projektu w PZ Nr 10 w Kętach: J.Klęczar-Horak