A
A

Reprezentant „ Kopernika” na polsko-niemieckiej wymianie w Bad Liebenzell

Uchodźcy – w poszukiwaniu azylu w Europie. Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem zajmowali się uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w Bad Liebenzell w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec w dniach od 4 do 10 maja 2015 r. Uczniowie skoncentrowali się na pytaniach, z jakich powodów ludzie opuszczają swoją ojczyznę, w jakich warunkach żyją uchodźcy w Polsce i w Niemczech, jakie mają prawa i perspektywy na przyszłość.

W projekcie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa uczniów z Polski i Niemiec. PZNr10SME w Kętach reprezentował uczeń klasy I B technikum Jakub Widlarz. W poniedziałek uczniowie z różnych szkół wyruszyli do Niemiec do Bad Liebenzell pod granicę z Francją pod opieką pani Olgi Onyszkiewicz. Po całonocnej podróży autokarem dotarli w godzinach przedpołudniowych na miejsce spotkania. Tam powitała ich nauczycielka Gertrud Gandenberger wraz ze swoimi uczniami. Uczestnicy polscy i niemieccy zamieszkali w pięknym zamku na wzgórzu w uzdrowiskowej miejscowości Bad Liebenzell, z którego podziwiali panoramę całej okolicy. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie uczestniczyli także w warsztatach medialnych, podziwiali piękno kurortu Bad Liebenzell oraz urokliwe miasto Tübingen podczas rejsu statkiem po rzece Neckar.
Z relacji Jakuba wynika, że uczestnicy są bardzo zadowoleni z programu wymiany, przyjaznej atmosfery, a także możliwości poszerzenia znajomości języków obcych. Uczniowie z niecierpliwością czekają na drugą część wymiany. Tym razem uczestnicy z Niemiec i Polski odwiedzą Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie wspólnie będą realizowali drugą część projektu.
Koordynatorami wymiany są Olga Onyszkiewicz kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM w Oświęcimiu, Gertrud Gandenberger M.A.Burg Liebenzell oraz Jolanta Klęczar-Horak nauczyciel języka niemieckiego PZNr10SME w Kętach.
Dziękujemy Dyrekcji PZNr10SME w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wspieranie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu pani Oldze Onyszkiewicz i pani Gertrud Gandenberger za realizację tegorocznego programu oraz opiekę nad uczniami.