A
A

Spotkanie młodzieży w Dachau

Dnia 28 lipca 2018 roku w Dachau rozpoczęła się tegoroczna edycja IYM- Międzynarodowego Spotkania Młodzieży. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym nie mogło na nim zabraknąć młodzieży z kęckiego „Kopernika”.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięło około stu młodych ludzi z całego globu. Młodzież spotykała się w mniejszych grupach na warsztatach, które wybrać można było przed przyjazdem na miejsce. Warsztaty dotyczyły głównie byłego obozu koncentracyjnego KL w Dachau, znanych więźniów owego obozu oraz historii prosperowania i wyzwolenia obozu. Ważnym punktem była możliwość spotkania z tzw. „Eye witnesses” czyli osobami, które przeżyły wojnę. Jedną z nich był Pan Leszek Żukowski, Powstaniec Warszawski, który opowiedział młodzieży swoją historię.

Spotkanie jednak nie opierało się jedynie na rozmowach o przeszłości. W trakcie dwutygodniowego spotkania młodzież wymieniała się poglądami i opiniami na tematy polityczne, religijne oraz światopoglądowe. Ponadto wiele osób miało świetną okazję, aby dowiedzieć się więcej o miejscach, o których przed spotkaniem nie mieli pojęcia. Po warsztatach prowadzonych dwa razy dziennie,  uczestnicy mieli świetną okazję, aby lepiej się poznać, wyjść razem na miasto lub nad rzekę czy też pograć razem w bilarda lub ping-ponga.

Oprócz warsztatów oraz rekreacji mogliśmy również zwiedzić piękne miasta Bawarii, takie jak Monachium lub Garmisch-Partenkirchen. Malownicze widoki na pewno zapadły wszystkim odwiedzającym w pamięć.

Michał Szafran