A
A

Warsztaty logiczne

Warsztaty logiczne

21.02.2025 gościliśmy w naszej szkole Dziekana Wydziału Filozofii KUL, pana prof. Marka Lechniaka, który poprowadził warsztaty z logiki matematycznej dla uczniów przygotowujących się do Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego.

Na spotkaniu pojawiły się jakże zaskakujące stwierdzenia i pytania: „Czy kochasz Justynę?” bo przecież „Jeśli kocham Zosię to kocham Justynę”,  albo „Kocham Justynę lub kocham Zosię” i nie mniej bulwersujące „Jeśli rozpuścisz aspirynę w cyjanku potasu to poczujesz się lepiej”.

Te zdania oraz wiele innych okazywały się zdaniami logicznymi, mało – były dowodzone jako twierdzenia matematyczne przez naszych uczniów. I to z wielkim zaangażowaniem i sukcesami, bo przecież implikacja jest fałszywa tylko w jednym przypadku! Na zajęciach pojawiły się takie pojęcia i określenia jak: negacja, binegacja ani, ani, redukcja do absurdu, koniunkcja i alternatywa, dowody nie wprost okraszone dylematami destrukcyjnymi i badaniami czy coś jest tautologią.

Potwierdziliśmy także słuszność popularnego żartu:

Profesor filologii polskiej na wykładzie:

– Jak Państwo wiecie w językach słowiańskich jest nie tylko pojedyncze zaprzeczenie. Jest też podwójne zaprzeczenie. A nawet podwójne zaprzeczenie jako potwierdzenie. Nie ma natomiast podwójnego potwierdzenia jako zaprzeczenia.

Na to student z ostatniej ławki:

– Dobra, dobra.

 

Całe warsztaty opierały się na poprawności wnioskowań, które mogły doprowadzić tylko do oczywistej konkluzji:  Królowa jest tylko jedna i jest nią oczywiście Matematyka.

– Dobra, dobra.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 24 lutego 2025 19:18