A
A
C

„20-stka” w Krakowie

„20-stka” w Krakowie

27.01.2018 r. ekipa Kółka Turystycznego ,, 20- stka” wyruszyła na kolejną wyprawę, tym razem do Krakowa. Celem było zwiedzenie wystawy szopek krakowskich, poznanie historii Nowej Huty oraz zdobycie trzeciego (w historii Koła) kopca – Wandy.

O godzinie 6:40 wszyscy wypoczęci (jak na sobotę przystało) stawili  się na dworcu PKP w Kętach, skąd wycieczka ruszyła do Krakowa. Na miejscu ustawiliśmy się w kółko (!) i w kilku zdaniach opowiedzieliśmy o sobie. W tzw. międzyczasie podjechał tramwaj , którym pojechaliśmy do Nowej Huty (dzielnicy Krakowa),  gdzie znajduje się kopiec Wandy.  Jest to najmniejszy kopiec spośród wszystkich kopców Krakowa, liczy zaledwie 14 metrów wysokości (238 m n.p.m.). Na jego szczycie, w miejscu dawnego krzyża, ustawiono figurę kamiennego orła projektu Jana Matejki. Z miejscem tym wiąże się bardzo znana legenda o Wandzie, córce legendarnego króla Kraka. Jak podaje tradycja, tutaj w nurtach wiślanych wyłowiono zwłoki księżniczki Wandy, która odrzuciwszy rękę niemieckiego księcia rzuciła się do rzeki, nie chcąc narażać rodaków na najazd niemiecki. Zdobycie kopca Wandy było okazją do przypomnienia poprzednich naszych wypraw szlakiem krakowskich kopców.

Następnie udaliśmy się do Arki Pana, kościoła połączonego ściśle z historią Nowej Huty. Powstanie świątyni  związane jest z obroną krzyża przez mieszkańców dzielnicy w 1960r. Początkowo władze komunistyczne zakładały budowę nowego miasta robotniczego całkowicie ateistycznego.  Jednak dzięki konsekwencji i uporowi robotników w walce o kościół, 18 maja 1969 arcybiskup Krakowa, kard. Karol Wojtyła, wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni, pochodzący z Bazyliki św. Piotra na Watykanie. 15 maja 1977 kard. Karol Wojtyła dokonał konsekracji kościoła, nadając mu wezwanie Matki Bożej Królowej Polski. Dach budowli upodabnia kościół nie tylko do arki, ale i do kaplicy w Ronchamp, projektu Le Corbusiera. Nad świątynią góruje 70-metrowy krzyż -maszt, który stanowi również podstawę konstrukcyjną Arki Pana.  Kościół jest pełen symboli : siedmioro drzwi to symbol siedmiu sakramentów świętych, do ołtarza wiedzie siedem stopni – symboli siedmiu darów Ducha Świętego. Ołtarz wykuty został z jednolitego bloku marmuru karraryjskiego z Włoch i stylizowany jest na kształt płasko położonej dłoni. W tabernakulum, odlanym z brązu w kształcie kuli ziemskiej, iskrzy się kamień z Księżyca podarowany kardynałowi Karolowi Wojtyle przez papieża Pawła VI. W środkowej części kościoła umieszczona jest monumentalna rzeźba pt. „Z życia do życia”. To postać Chrystusa Ukrzyżowanego.

Kolejny punktem programu wycieczki była wystawa szopek krakowskich. Zachwycaliśmy się dokładnością i starannością wykonania,  poszukiwaliśmy w ich architekturze krakowskich symboli i postaci, a że rok 2017 był rokiem Wyspiańskiego, znaleźliśmy i witraże, kwiaty oraz chochoła.

Made by Weronika

Kategoria: Aktualności, Kółko turystyczne 20-stka Data opublikowania: 29 stycznia 2018 21:00