A
A
C

„20-stka” zdobywa czwarty z krakowskich Kopców

„20-stka” zdobywa czwarty z krakowskich Kopców

Jak tradycja nakazuje, sobotnim rankiem 05 stycznia 2019, wielbiciele Kółka Turystycznego „20-stka”  działającego w „Koperniku” wybrali się do Krakowa, aby zdobyć czwarty z pięciu kopców krakowskich – tym razem im. Józefa Piłsudskiego.  Zaplanowano również – tradycyjne już dla „kółkowiczów”  zwiedzanie wystawy tradycyjnych oczywiście szopek krakowskich.

Ale zacznijmy od początku.

Wczesnym świtem grupa śmiałków wyjechała zaprzyjaźnionym busem prosto do Krakowa pod kopiec, a przynajmniej tak się wydawało… Okazało się, że  z miejsca docelowego zostało  jeszcze ok. 1 km do przejścia, żeby było zabawniej ten odcinek musieliśmy przejść przez ośnieżony las, przecierając szlak, prowadzeni przez niezawodnego GPSa i zdziwione sarny. Ku naszemu zdumieniu (albo i nie) poza lasem wiał  silny wiatr, który w połączeniu z sypiącym śniegiem sprawiał, że wspinaczka na kopiec bardziej przypominała wspinaczkę na K2 …

Na szczycie, tradycyjnie, został przedstawiony tekst o historii i znaczeniu kopca w Krakowie, i ku naszemu zdziwieniu okazało się, że kopiec Józefa Piłsudskiego, nie jest ostatnim kopcem do zaliczenia, ponieważ istnieje jeszcze kopiec JP2. Jest on wprawdzie najmniejszy ze wszystkich kopców, ale kopiec to kopiec, więc z pewnością odwiedzimy Kraków jeszcze przynajmniej jeden raz.

Następnie przenieśliśmy się w inny świat… świat  słynnych tradycyjnych szopek krakowskich. Była to niezapomniana wyprawa, podczas której zachwycaliśmy  się kunsztem szopek, ale i śmialiśmy się co niemiara. Zapytacie: Z czego? Z cudnych interpretacji postaci i symboli umieszczonych w szopkach. Z wielu innych rzeczy, jedną z nich było tłumaczenie na język angielski pewnego opisu starodawnych kieliszków, których było osiem, natomiast w tłumaczeniu angielskim zostało napisane „six”… Warto wspomnieć, że tematem tegorocznych szopek było 100 –  lecie  odzyskania niepodległości.

Już po powrocie, w poniedziałek w szkole czekała na nas niespodzianka- dzięki Karolince, każdy zdobywca Kopców Krakowskich, został odznaczony Medalem Zdobywcy Kopców Krakowskich. To kolejne odznaczenie, które posiada Kółko, obok Odznaki BLIZA – zdobywcy Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża.

Made by Marcin, Ewa, Ola

Kategoria: Aktualności, Kółko turystyczne 20-stka Data opublikowania: 11 stycznia 2019 17:29