A
A

„20-stka” zdobywa Żar i Kiczerę.

„20-stka” zdobywa Żar i Kiczerę.

7 października 2023 roku ekipa Koła Turystycznego „20-stka”,  wyruszyła na kolejną wyprawę górską. Spotkaliśmy się o godzinie 8.00 na dworcu autobusowym w Kętach. Naszym celem było zdobycie Góry Żar i Kiczery.

Pogoda dopisywała, jedynie na szczycie mocno wiał chłodny wiatr. Widoki na okoliczne szczyty Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego były przepiękne i mimo pochmurnego nieba, góry te wyglądały wyjątkowo pięknie. Szczególnie malowniczo prezentowała się dolina rzeki Soły wraz z jeziorem Międzybrodzkim i Żywieckim. Po odpoczynku na Żarze, wybraliśmy się na szczyt Kiczery, na który  prowadzi czerwony szlak. Kiczera jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym. Można stamtąd podziwiać taflę zbiornika elektrowni szczytwo-pompowej Porąbka-Żar, będącej osobliwym obiektem hydrotechnicznym, który polscy inżynierowie zbudowali w latach 70-tych ubiegłego wieku. Mamy nadzieję, że obiekt ten zainspiruje naszą grupę do zgłębiania wiedzy technicznej.

Na szczycie Kiczery udało nam się rozpalić ognisko i upiec pyszne kiełbaski, choć, nie było to łatwe zadanie, gdyż pojawił się problem z pozyskaniem źródła ognia. Dzięki uprzejmości innych turystów, udało się nam rozpalić ognisko. Posileni, wypoczęci, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zdecydowaliśmy się na dłuższe i bardziej wymagające zejście żółtym szlakiem do Wielkiej Puszczy, robiąc tym samym górską pętelkę.

Zadowoleni z udanej wycieczki, dotarliśmy szczęśliwie z powrotem do Kęt.

Made by B. G.

Kategoria: Aktualności Data opublikowania: 15 października 2023 20:44