A
A
C

Kęcki „Kopernik” po raz kolejny na Półwyspie Helskim

Kęcki „Kopernik” po raz kolejny na Półwyspie Helskim

Tradycją stały się już nadmorskie wyjazdy młodzieży Kółka Turystycznego „20-stka” działającego nieprzerwanie od 10 lat w PZNr10 SME im. M. Kopernika w Kętach. Młodzież właśnie wróciła z wojaży po Trójmieście i Półwyspie Helskim. Plan był prosty- maximum korzyści za rozsądną cenę.

Grupa liczyła 21 uczestników. Wyruszyli  z Bielska-Białej w niedzielę 2 czerwca, by po tygodniu, zameldować się  tam znowu z lżejszymi plecakami, większą  wiedzą i opalenizną.  Ambitny plan został zrealizowany. Zwiedzaliśmy Gdańsk z jego największymi zabytkami, Stocznią Gdańską w przeddzień uroczystości – jako bonus  plaża w Jelitkowie, Sopot – ze słynnym Monciakiem, Grand Hotelem, Molo i pijalnią wód z tarasem widokowym, Gdynia – ze Skwerem Kościuszki, Muzeum Marynarki Wojennej i Błyskawicą. W międzyczasie odwiedziliśmy Jastarnię, Juratę, i sam Hel.

Uczniowie sprostali zadaniu w 200 %. Wykazali się doskonałym przygotowaniem teoretycznym (wszystkie przydzielone tematyczne zadania dotyczące zabytków czy historii zwiedzanych miejsc zostały ciekawie zaprezentowane),  kondycyjnym i wytrzymałościowym ( spacer plażą z Jastarni do Helu, wycieczka rowerowa tą samą trasą (zwiedzanie z opiekunkami- najbardziej wyczerpujące:))  jak i samodzielnością, zaradnością i pracą w grupie ( negocjacje zakupowe, wspólne przyrządzanie posiłków).

Podsumowując: zdobyto wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Cypel na Helu, Latarnię morską na Helu i trzy mola- w Sopocie, Jastarni i Juracie. Zaprzyjaźniono się z fokami i mewami.  Przejedzono setki bułek z masłem, serem i konserwą turystyczną i wypito hektolitry wody- pogoda bowiem dopisywała.

Należy tutaj przypomnieć dotychczasowe osiągnięcia Kółka Turystycznego „20-stka”. Zdobyto już: Odznakę Zdobywców Kopców Krakowskich, podwójne Certyfikaty Anielskie z Lanckorony, brązową Odznakę Turystyczną Miłośnika Latarń Morskich „Bliza” oraz certyfikat z Helskiego Cypla – gdzie zaczyna się Polska. Żadna ze szkół powiatowych takimi osiągnięciami poszczycić się nie może:)

 

Lista na kolejną wyprawę „20-stki” już otwarta:)

Marchewka Ewa, Bogusz Aleksandra

P.S.

Dziękujemy Urzędowi Gminy Kęty za pomoc, przemiłej Pani woźnej z Sopotu, Panu od lodów z Jastarni, Pani z „Joanny” w Jastarni, Panu z Sali BHP w Gdańsku i wielu innym życzliwym ludziom spotkanym na naszej drodze.

Kategoria: Aktualności, Kółko turystyczne 20-stka Data opublikowania: 13 czerwca 2019 17:04